Colorado 5A High School Wrestling Pairings

Ashley Baranyk, Archive Specialist at the Greeley History Museum, shows one of the Meeker Letters Friday morning while in the museums archives. The museum staff has worked to ensure that the letters are preserved and remain in good condition.

DENVER — First-round pairings for the Colorado Class 2A state high school wrestling tournament, which will be held Thursday, February 19, at Pepsi Center:

CLASS 2A

106 pounds — Tanner Watson, Akron, 32-1, Jr. vs. Alex McCracken, Cedaredge, 19-16, Fr.; Fidel Villa , Center, 8-18, Fr. vs. Marcos Fernandez, Las Animas, 21-6, Sr.; Colton Sims, Rye, 12-18, Fr. vs. Zach McCrary, Calhan, 23-16, So.; Eric Rojo, Holyoke, 23-8, Jr. vs. Brandon Ward, Dolores, 27-11, So.; Kord Howsman , Centauri, 25-7, So. vs. Austin Hermes, Peyton, 15-17, Fr.; Cody Jacobsen, Burlington, 32-8, Fr. vs. Colin Hobbs, Dove Creek, 31-8, Jr.; Trevor Elliott, Merino, 29-7, So. vs. Colton Cordova, Hotchkiss, 28-8, Jr.; Carlos Chacon, Monte Vista, 7-21, Fr. vs. Jacob Rodriguez, Rocky Ford, 31-7, So.

113 pounds — Jonathan Andreatta, John Mall, 32-1, So. vs. Cael Croissant Wiggins, 19-19, Fr.; Cameron Wolters, Buena Vista, 24-14, So. vs. Clay Campbell, Paonia, 23-8, Fr.; Sawyer Soden, Rocky Ford, 18-10, Jr. vs. Sheridan Harvey, Meeker, 35-6, So.; Justin Hinkle, Fowler, 27-14, Jr. vs. Levi Muller, SedgwickCo/Fleming, 23-7, So.; Jack Kelly, Peyton, 24-7, So. vs. Austin Hackney, Dolores, 12-14, Fr.; Moises Juarez, Monte Vista, 26-15, So. vs. Logan Durham, Burlington, 28-7, Sr.; Quinton Montague, Centauri, 35-10, So. vs. Gianni Trejo, Yuma, 28-11, Fr.; Lincoln Ferris, Swink, 8-18, Fr. vs. Stocker Robbins, Ignacio, 33-2, So.

120 pounds — Talon Harris, Norwood/Nucla, 40-2, Sr. vs. Spencer Holtorf, Yuma, 21-16, So.; Erik Rocha, Rocky Ford, 23-16, Jr. vs. Kyle Shaffer Rye, 25-10, So.; Jaden Valdez-Barela, Swink, 27-10, Sr. vs. Gino DeVore, Fowler, 14-14, Jr.; Devlyn Mossman, Hayden, 16-5, So. vs. Reid Palser, Akron, 32-5, Sr.; Brendon Crum, Holly, 27-1, Jr. vs. Santiago Martinez, Monte Vista, 14-17, So.; Colton Hall, Hotchkiss, 25-6, So. vs. William Hickman, Lyons, 18-7, Jr.; Tristin Pelloni, Meeker, 29-9, Sr. vs. Keegan Mann, Sedgwick/Fleming, 25-3, So.; Patrick Huffman, Buena Vista, 16-12, Sr. vs. Patrick Esparsen, Centauri, 28-8, Jr.

126 pounds — Jesse Reed, Paonia, 42-0, Sr. vs. Remington Canfield, Merino, 21-13, Fr.; Remington Canfield, Merino, 21-13, Fr. vs. Denver Hargrove, Buena Vista, 12-20, So.; Drew Corsentino, Fowler, 31-7, Sr. vs. Noah Farris, Swink, 25-9, Sr.; Brandon Buhr, Centauri, 22-17, Fr. vs. Colton Deluzio, Hotchkiss, 14-18, So.; Jake Rockwell, Wray, 32-13, Sr. vs. Jose Duran, Monte Vista, 35-5, Jr.; Noah Belcher, Hanover, 28-10, Jr. vs. Keith Graham, Sedgwick/Fleming, 38-4, Jr.; Case Baughman, Dove Creek, 37-9, Jr. vs. Braden Kappel, Limon, 37-9, So.; Kylloe Goedert, Meeker, 28-15, Sr.; Payton Camper, Rye, 20-22, So. vs. Jeremy Fraser, Rocky Ford, 35-6, Jr.

132 pounds — Austin Coy, Swink, 27-1, Sr. vs. Sean Graham, Fowler, 11-15, So.; Josh Altman, Paonia, 37-7, Sr. vs. Marcelino Baptista, Merino, 12-6, Sr.; Hayden Harris, Norwood/Nucla, 31-8, So. vs. Dylon Lousberg, Holyoke, 28-6, So.; Joe Barela, Rocky Ford, 24-15, So. vs. Daniel Borunda, Monte Vista, 30-8, Sr.; Austin Todd, Hotchkiss, 33-4, Jr. vs. Kobryn Mann, Sedgwick/Fleming, 29-15, Fr.; Austin Batterton, Baca County, 23-11, Sr. vs. Wesley Camper, Rye, 29-13, Jr.; Haydden Humburg, Holly, 32-6, Sr. vs. Brian Shawcroft, Centauri, 12-16, Fr.; Tate Montieth, Hayden, 22-12, Sr. vs. Jake Trujillo, Highland, 34-4, Jr.

138 pounds — Bo Pipher, Paonia, 43-0, Jr. vs. Nabor Qunitana, Center, 13-18, So.; Rigan Pfeiff, Crowley County, 25-13, Jr. vs. Jaxson Hastings, Merino, 28-10, Sr.; Britton Holmes, Peyton, 31-6, So. vs. Nick Ortner, Holyoke, 26-5, Sr.; Aiden Dabal, Norwood/Nucla, 30-12, Fr. vs. Mario Dominguez, Monte Vista, 10-20, Fr.; Martin Torres Jr , Burlington, 24-7, Sr. vs. Jackson Baroni, Buena Vista, 17-20, So.; Tyler Martinez, Del Norte, 19-10, So. vs. Chance Randolph, Dove Creek, 38-8, Sr.; Diego Fernandez , Centauri, 8-17, So. vs. Ethan Appenzeller, Ignacio, 32-8, So.; McCoy Sullivan Sedgwick/Fleming, 20-20, So. vs. J.D. Chenoweth , Baca County, 31-5, Sr.

145 Pounds — Blake Denton, Swink, 30-5, Sr. vs. Anthony Medina, Del Norte, 18-20, Sr.; Anthony Watt, Meeker, 27-9, Sr. vs. Colin Skelton, Yuma, 8-10, Sr. ; Trenton Armintrout, Norwood/Nucla, 26-5, So. vs. Cade Rober, Sedgewick/Fleming, 25-17, So.; Diego Reyes, Rocky Ford, 33-11, Fr. vs. Adam Bobian, John Mall, 23-14, Jr.; Kanyon Raper, Lyons, 14-8, Jr. vs. Guy Wallace, Dolores, 32-13, Sr.; Dayton Garcia, McClave, 9-15, Jr. vs. Ryan Nordyke, Holly, 25-2, Sr.; Malik Johnson, Buena Vista, 13-5, Sr. vs. Andrew Feldmann, Custer County, 12-13, So.; Tyler Fritzler, Byers, 16-12, So. vs. Gunnar Chesnik, Paonia, 40-7, Sr.

152 Pounds — Reagan Lane EADS, 42-3, Jr. vs. James Steerman, McClave, 30-16, So.; Kent Miller Hayden, 30-10, Sr. vs. Tyler Hottinger, Akron, 31-9, Jr.; Casey Turner, Meeker, 39-6, So. vs. Clayton Jacobsen Burlington, 24-18, Sr.; Bryce Wasson Kiowa, 20-7, Sr. vs. Jose Lopez, Monte Vista, 32-11, Jr.; Iaasic Pena, Ignacio, 31-5, Sr. vs. Javier Rojo, Holyoke, 13-17, Sr.; Dominic Gregory, Swink, 27-12, Sr. vs. Jake Shaffer, Rye, 29-8, Sr.; Bryce McCracken, Crowley County, 36-2, Sr. vs. Salomon Chavez Center, 26-9, Jr.; Zach Anderson, Cedaredge, 19-22, So. vs. Nick Duvall, Sedgwick/Fleming, 33-3, Sr.

160 Pounds — Zach Milner, Paonia, 40-3, Sr. vs. Marshall Hornung, Stratton, 25-17, So. ; Carlos Magdaleno, Rocky Ford, 26-16, So. Vs Cordell Curtis, Center, 22-11, Jr.; Andrew Ban, Kiowa, 33-6, Sr. vs. Luke Haefeli, Del Norte, 15-5, Jr.; Chase Rule, Meeker, 20-14, So. vs. Nicholas Vollmer, Merino, 29-10, Sr.; Seth Mills, Swink, 34-8, Sr. vs. Benjie Trujillo, Antonito, 3-15, Jr.; Wade Katzdorn, Hotchkiss, 31-11, So. vs. Luke Stewart, Holyoke, 18-7, Sr.; Tim Armintrout, Norwood/Nucla, 28-2, Sr. vs. Austin Newbury, Yuma, 25-12, So.; Bryce Batterton, Eads, 16-25, Jr. vs. James Richardson, Centauri, 21-6, Sr.

170 Pounds — TJ Shelton, Meeker, 35-2, Jr. vs. Kody Aldrich, Custer County, 24-14, Sr.; Ricky Preciado, Rocky Ford, 20-18, So. vs. Justin Leth, Yuma, 25-11, Jr.; Rafe Hutches, Baca County, 31-3, Jr. vs. T.J. Gertner, Holyoke, 14-12, Sr.; Parker Katzdorn, Hotchkiss, 19-17, So. vs. Christopher Martin, Centauri, 32-9, Jr.; Cade Schulz Wray, 34-6, Sr. vs. Chance Fowler Eads, 24-20, So.; Jake Jolly Del Norte, 32-9, Jr. vs. Ethan Allred, Rangely, 21-6, Sr.; Jose Cisneros, Centennial, 27-7, Sr. vs. Jayden Miller Paonia, 25-17, Fr.; Trent Hill, Akron, 26-12, Jr. vs. Sabyn Diamond, Buena Vista, 32-4, Jr.;

182 Pounds — Keegan Wentz Buena Vista, 32-1, Jr. vs. Jusiv Edwards, Centennial, 9-20, Sr.; Devon Pontine, Meeker, 17-3, Jr. vs. Jermiah Cozart, Cheyenne Wells, 20-15, So.; Taylor Lewis, Hayden, 33-5, Sr. vs. Zahaylon Buckner, Merino, 9-11, So.; Julian Drew, Calhan, 22-13, Jr. vs. George Weatherford, Center, 21-12, Sr.; Brandon Anderson, Sedgwick/Fleming, 35-2, Jr. vs. Blaine Mickey, Ignacio, 14-11, Sr.; Dillan Salter, Del Norte, 17-17, Fr. vs. Daniel Bustamante, Rocky Ford, 20-15, Sr.; Eryk Bauer, Crowley County, 22-6, Jr. vs. Jensen Hamilton, Centauri, 19-9, Sr.; Greg Parriset, Wray, 4-16, Sr. vs. Logan Schopp, Paonia, 35-8, Sr.

195 pounds — Jareb Aziz, Centauri, 36-0, Sr. vs. Avery Whitlock, Ellicott, 15-14, So.; Tony Lucero, Highland, 18-13, So. vs. Christian Carson, Hayden, 24-11, So.; Kaleb Gaede, Limon, 32-7, Fr. vs. Cody Terrell, Norwood/Nucla, 27-10, Sr.; Sam Cox, McClave, 29-12, So. vs. Enrique Romero, Rocky Ford, 18-14, So.; Trevor Smith, Paonia, 34-8, So. vs. Kaler Ybarra, Yuma, 23-15, Sr.; Nicholas Belcher, Hanover, 29-8, Jr. vs. Blaine Larson, Fowler, 33-5, Sr.; Weston Downey, Swink, 20-15, Sr. vs. Jason Murphy, John Mall, 27-10, So.; Tre' LaBossiere', Cedaredge, 22-16, So. vs. Mat Ewertz, Wiggins, 33-6, Sr.

220 Pounds — Nate Finnell, Rocky Ford, 36-1, Sr. vs. Nicholas Stevenson, Rye, 17-7, So.; Tristen Todd, Hotchkiss, 28-10, Sr. vs. Kobee Sameshima, Highland, 23-10, Sr.; Ethan Barnes, Norwood/Nucla, 28-7, So. vs. Trace Elliott, Merino, 23-4, Sr.; Chance Gaulter, Buena Vista, 2-10, So. vs. Andrew Vigil, John Mall, 22-12, Jr.; Adrian Cereceres, North Park, 29-4, Sr. vs. Luke Korf, Yuma, 24-15, Sr.; Sam O'Riely, Crowley County, 9-18, Fr. vs. RJ Ruybal, Centauri, 23-11, Sr.; Trent Mitchek, Eads, 15-24, Jr. vs. Ken Cox, McClave, 31-6, Fr.; Chase Park, Paonia, 3-17, Sr. vs. Levi Davis, Sedgwick/Fleming, 33-2, Sr.

285 pounds — Keith Dunnagan, Crowley County, 29-2, So. vs. Ethan Adams, Centennial, 5-15, Jr.; Mario Madaleno , Cedaredge, 26-14, Jr. vs. Chase Flynn, Stratton, 27-6, So.; Tyler Ilgen, Meeker, 16-18, So. vs. Miguel Huerta, Wray, 31-8, Sr.; Brandon Palmer, Holly, 19-11, So. vs. Nathan Tailleur, Centauri, 30-11, Sr.; Joshua Gallegos , Ignacio, 22-5, Sr. vs. DJ Snelling, Yuma, 17-19, Sr.; Greg Garcia, Rocky Ford, 17-12, Fr. vs. Dillion Stinson, Rye, 21-12, Sr.; Dylan Kelly, ELLI, 23-5, Sr. vs. Dylan Crump, John Mall, 11-22, Fr.; Conner Collins, Hotchkiss, 24-14, So. vs. Jayden Hilferty, Limon, 29-6, Jr.

Tags

Load comments