April 15 marks the start of the third and final signing period for high school athletes to sign their national letters of intent to play sports at the collegiate level. 

Typically this day is littered with schoolwide signing celebrations as athletes are honored by their family and peers for the hard work and dedication required to compete at the collegiate level. 

Unfortunately things are different for the Class of 2020 this time around, so The Gazette is honoring not only those who intend to sign their National Letters of Intent on Wednesday, but will acknowledge all Pikes Peak region athletes who have signed to continue their athletic careers in college. 

Have you signed a National Letter of Intent and are not included on this list? Complete this form to be added.

Information provided by athletic directors, coaches and parents. Please send any revisions and photos from signing ceremonies to preps@gazette.com.

Air Academy

Ethan Abbs — Colorado Mesa, Cross country / track (DII)

Layne Andersen — United States Merchant Marine Academy, Diving (DIII)

Justin Banta — UCCS, XC / Track (DII)

Sydney Barnes — University of Arkansas - Fort Smith, Volleyball (DII)

Kylee Blacksten — University of Colorado, Basketball (DI)

Thad Dewing — U.S. Air Force Academy, Soccer (DI)

Lyla Hollis — Northern Arizona University, Volleyball (DI)

Olivia Jacobsen — George Fox University, Volleyball (DIII)

Matt Mettler — Colorado School of Mines, XC / Track (DII)

Tatum Miller — Portland State University, Cross country / track (DI)

Hayley Payne — UCCS, Volleyball (DII)

Ian Rainsberger — Western Colorado University, Track & Field (DII)

Aria Schleiker — Luther College, Volleyball (DIII)

Adin Schwenke — UCCS, Soccer (DII)

Matt Storer — Western Colorado University, Cross country / track (DII)

Canon City

Brian Lafferty — Finlandia University, Soccer (DIII)

Caitlen Marrs — Colorado School of Mines, Track & Field (DII)

Jerika Moore — Bethany College, Basketball (NAIA)

Noah Vidmar — UCCS, Track & Field (DII)

Castle View

Elycia Johnson — Garden City, Softball (JUCO)

Cheyenne Mountain

Jackson Blaylock — Berry College, Lacrosse (DIII)

Kaelin Coe — University of Alabama-Huntsville, Volleyball (DII)

Devin Dodson — University of South Carolina-Lancaster, Baseball (JUCO)

Joey Geisz — Wheaton College, Tennis (DIII)

Frances Hayward — Williams College, Swimming (DIII)

Javonte Johnson — New Mexico, Basketball (DI)

James LaCerte — University of Denver, Lacrosse (DI)

Harper Lehman — University of Utah, Swimming (DI)

Abagail Luce — Colorado Mesa, Lacrosse (DII)

Preston Morton — Bethany College, Football (NAIA)

Trevor Niedzwiecki — Embry-Riddle Aeronautical University, Lacrosse (DII)

Katelyn Ralston — CSU Pueblo, Softball (DII)

Hannah Svarverud — Occidental College, Volleyball (DIII)

Bella Zanotelli — Louisiana State University, Soccer (DI)

Coronado

Amara Austin — Morningside College, Volleyball (NAIA)

Reilly Fredell — Saint Mary’s University Of Minnesota, Tennis (DIII)

Lauren Gryboski — Boise State University, Diving (DI)

Ben Hayes-Lemmon — Colorado College, Cross country (DIII)

Lynia Henry — Oklahoma Panhandle State University, Softball (NAIA)

John Myers — Dakota State, Football (NAIA)

Taylor Phillips — Tusculum University, Volleyball (DII)

Paige Richter — Brown, Gymnastics (DI)

Caroline Risenhoover — College of Coastal Georgia, Volleyball (NAIA)

Jenna Ruggaber — Colby Community College, Softball (JUCO)

Adabelle Wright — Cornell, Gymnastics (DI)

Colorado Springs Christian School

Jake Hamilton — University of Jamestown, Wrestling (NAIA)

Charlie Tidwell — University of Central Arkansas, Indoor/ beach volleyball (DI)

Discovery Canyon

Emma Baron — Palm Beach Atlantic University, XC / Track (DII)

Kevin Frye — Colorado Mesa, Track & Field (DII)

Jonah Isakson — Nebraska Wesleyan University, Football (DIII)

Sharon Mayes — Catawba College, Soccer (DII)

Vincent Smith — Colorado Mesa, Track & Field (DII)

Maddie Underwood — Minot State University, Soccer (DII)

Doherty

Justin Anetone — University of Nebraska-Kearney, Football (DII)

Tyson Beauperthuy — Midland University, Wrestling (NAIA)

Brandon Becker — Claremont McKenna College, Football (DIII)

Isaiah Escalante-Garcia — UCCS, Track & Field (DII)

Hannah Haas — Concordia University Nebraska, Soccer (NAIA)

Aujanae Latimer — Otero Junior College, Basketball (JUCO)

Tyler Lockhart — Fort Hays State, Soccer (DII)

Justine Lovato — Morningside College, Softball (NAIA)

Lucas Moerman — U.S. Air Force Academy, Basketball (DI)

Jaquay Seawright — University of Sioux Falls, Football (DII)

Elizabeth

Bailey Blanchard — Western Nebraska Community College, Softball (JUCO)

Mayson Briddle — Santa Barbara City College, Softball (JUCO)

Chloe Wasielewski — Midland College, Softball (NAIA)

Falcon

Leah Gray — Clarke University, Softball (NAIA)

Breckan Hager — Garden City CC, Spirit (JUCO)

Sterling Kunau — Black Hills State, Football (DII)

Jessica Sims — McPherson College, Softball (NAIA)

Fountain-Fort Carson

Brendan Bills — Midland College, Football (NAIA)

Danae Christensen — Lewis & Clark Community College, Basketball (JUCO)

Sherman Deaton — Emporia State University, Football (DII)

Tauja Durham — Garden City CC, Volleyball (JUCO)

Shakara Harrison — Western Colorado University, Track & Field (DIII)

Keyshawn Maltbia — Western New Mexico, Basketball (DII)

Julian Mendoza — Western Colorado, Football (DII)

Kierra Nash — UCCS, Track & Field (DII)

Jade Ramirez — William Penn University, Soccer (NAIA)

Isaac Robinson — Kansas Wesleyan University, Football (NAIA)

Ja'Warren Smith — Western Colorado University, Track & Field (DII)

Raekyiah Williams — Milwaukee School of Engineering, Basketball (DIII)

Kwonzi Woodley — Nebraska Wesleyan University, Football (DIII)

Harrison

Diamond Moore — North Platte Community College, Basketball (JUCO)

Jailen Simmons — Mount Marty University, Football/Track (NAIA)

Matt Robinson — University of Nebraska-Kearney, Football (DII)

Makeah Scippio — CSU-Pueblo, Football (DII)

Tyrese VanHorne — University of Cincinnati, Track & Field (DI)

Romeo Wells — Valley City State, Football (NAIA)

James Irwin

Damien Cole — Briarcliff College, Volleyball (NAIA)

Miranda Fay — Knox College, Golf (DII)

Mia Guerreo — Doane University, Volleyball (NAIA)

Brent Knight — Campbellsville University, Volleyball (NAIA)

Lewis-Palmer

Hayden Ambuehl — Wayne State, Baseball (DII)

Kai Arneson — University of Oregon, Football (DI)

Madeline Bane — University of Wyoming, Swimming (DI)

Gianna Bartalo — University of Denver, Volleyball (DI)

Sam Blackmon — Northwest Kansas Technical College, Wrestling (JUCO)

Ally DeLange — Mount Marty College, Basketball (NAIA)

Connor Bower — Culver Stockton, Football (NAIA)

Megan Dumond — U.S. Air Force Academy, Diving (DI)

Holly Esposito — George Fox University, Lacrosse (DIII)

Dalton Goodale — Colorado Mesa, Lacrosse (DII)

Elizabeth Guagenti — South Dakota State University, Equestrian (DI)

Skyler Hunt — Northwest Kansas Technical College, Wrestling (JUCO)

Patrick Jirele — Western State, Cross country (DII)

Jake Martin — U.S. Air Force Academy, Football (DI)

Morgan Maucher — South Dakota State University, Equestrian (DI)

Aidan Mcgonagle — Hesston College, Soccer (JUCO)

Sarah Miller — University of Sioux Falls, Soccer (DII)

John Morrison — University of St Thomas, Cross country/track (DIII)

Danielle Norman — Johns Hopkins University, Volleyball (DIII)

Heather Parish — Minot State University, Soccer (DII)

Carson Trumpold — Bismarck State College, Baseball (NJCAA)

Haley Wood — Western State, Cross country (DII)

Lukas Zoldi — Wesleyan University, Lacrosse (DIII)

Liberty

Elias Alexander — Dakota State, Football (DII)

Kylan Crafts-Thimmig — Buena Vista University, Soccer (DIII)

Michael Cornelius — St. Olaf College, Football (DIII)

Cortney Cowles — CSU-Pueblo, Soccer (DII)

Rees Hagler — Rutgers, Gymnastics (DI)

Jammin Henry — Bethel University, Football (DIII)

Lydia Marshall — Friends University, Basketball (NAIA)

Alysen Meyers — Rainy River Community College, Hockey (JUCO)

Carolyn Naftanel — Colorado Mesa, Soccer (DII)

Jaden Knight — Fort Lewis College, Cross Country/Track (DII)

Kimmy McKinney — Oklahoma Baptist, University Soccer (DII)

Katelyn McMoore — UCCS, Volleyball/Track (DII)

Samantha Peachy — Geneva College, Volleyball (DIII)

Mussa Pene — University of Nebraska-Kearney, Football (DII)

Agustin Rivas — Doane University, Basketball (NAIA)

Malachi Salus — Western State, Football (DII)

Manitou Springs

Teagan Nevada — Penn State Harrisburg, Volleyball (DIII)

Limon

Lauren Stang —  University of Saint Mary, Volleyball (NAIA)

Mesa Ridge

Reece Bishop — Kansas Wesleyan University, Baseball (NAIA)

Kylee Bunnell — Calumet College, Softball (NAIA)

Caleb Dannels — Kansas Wesleyan University, Football (NAIA)

Serin Dunne — South Alabama, Basketball (DI)

Kyle Gaster — Western State, Football (DII)

Jilian F. Hudson — Vernon College, Volleyball (JUCO)

Alan Wallace — Minnesota State Community and Tech, Football (JUCO)

Palmer

Eva Farrell — Yavapai College, Volleyball (JUCO)

Leah Goodloe — Rensselaer Polytechnic Institute, XC / Track (DIII)

Gus McIntyre — University of Wyoming, XC/Track (DI)

Anna Van Dyk — Quinnipiac, Rugby (DI)

Palmer Ridge

Abi Barhydt — Jacksonville University, Soccer (DI)

Eden Bonser — Edgewood College, Basketball (DIII)

Braeden Holcombe — U.S. Air Force Academy, Track & Field (DI)

Nate Lemke — Colorado Mesa, Football (DII)

Sarah Lynch — Colorado Northeastern CC, Softball (JUCO)

Ky’a Martin — New Mexico Military Institute, Football (JUCO)

Anna Mason — Rochester Institute of Technology, Soccer (DIII)

Sarah Miller — Sioux Falls, Soccer (DII)

Alex Murphy — Colorado Mesa, Track & Field (DII)

Cam Reiman — Black Hills State, Football (DII)

Ethan Ward — Dordt College, Soccer (NAIA)

Naeemah Weathers — Colorado State University, Volleyball (DI)

Peyton

Kayleigh Mannering — Johnson and Wales, Basketball (NAIA)

Pine Creek

Alyssa Adkins — Belmont Abbey College, Volleyball (DII)

Nadine Almasri — UCCS, XC / Track (DII)

Nicholas Appleton — Rose Hulman Institute of Technology, Soccer (DIII)

Joey Bertrand — Wheeling Jesuit University, Lacrosse (DII)

Ashlyn Bogue — Iowa Wesleyan University, Soccer (DIII)

Kassia Brooks — Providence College, Hockey (DI)

Hannah Brower — Iowa Wesleyan University, Soccer (DIII)

Josh Carpenter — Florida Southern University, Lacrosse (DII)

Paige Coghill — Faulkner University, Soccer (NAIA)

Katie Cornelio — University of Nebraska-Kearney, Swimming (DII)

RJ Craft — Sterling College, Football (NAIA)

Damon Darling — CSU-Pueblo, Football (DII)

Simon Dillemuth — Dakota State, Football (DII)

Jordyn Duffy — Hastings College, Tennis (NAIA)

Carter Esterle — John Carroll University, Soccer (DIII)

Ashaun Frazier — Johnson and Wales, Soccer (NAIA)

Emma Genrich — Wheaton College, Volleyball (DIII)

Gavin Herberg — Colorado Mesa, Football (DII)

Ethan Kramer — University of Northern Colorado, Football (DI)

Eddie Kyle — CSU-Pueblo, Football (DII)

Max Lofy — University of Wisconsin, Football (DI)

Evan McAllister — CSU Pueblo, Soccer (DII)

Jordan Midkiff — Peru State College, Softball (NAIA)

Maddie Miller — CSU Pueblo, Lacrosse (DII)

Caroline Monberg — Taylor University, Soccer (NAIA)

David Moore III — Southern Utah, Football (DI)

Ashley Park — U.S. Air Force Academy, Fencing (DI)

Spencer Peterson — CSU-Pueblo, Football (DII)

Blake Raphael — Carthage College, Lacrosse (DIII)

Josh Roper — McPherson College, Baseball (NAIA)

Rece Rowan — University of Missouri, Track & Field (DI)

Angel Wang — California Institute of Technology, Volleyball (DIII)

Evan Waring — Cornell College, Baseball (DIII)

Peyton Westfall — UCCS, Basketball (DII)

Halle Wibbels — Black Hills State, Soccer (DII)

Luke Wieland — U.S. Air Force Academy, Football (DI)

Kit Wigington — UCCS, Baseball (DII)

Gabrielle Wilson — U.S. Air Force Academy, Volleyball (DI)

Eli Young — Lake Tahoe Community College, Soccer (JUCO)

Samantha Zink — Faulkner University, Soccer (NAIA)

Rampart

Aspen Brandich — University of Nebraska-Kearney, Soccer (DII)

Laelle Brovold — University of Wyoming, Swimming (DI)

Ashleigh Decker — Black Hills State, Soccer (DII)

Joey Garrett — Tusculum University, Soccer (DII)

Julia Lashlee — Minot State University, Soccer (DII)

Grace McReynolds — Oklahoma State University, Equestrian (DI)

Minnie Meier — Fort Lewis College, Soccer (DII)

Katlyn Rosenbaum — Catawba College, Soccer (DII)

Sage Sheppard — Morningside College, Cheer (NAIA)

Grace Wilkinson — Western Colorado University, Volleyball (DII)

Kevin Witcher — William Jewell College, Baseball (DII)

Chris Yoo — Colorado School of Mines, Football (DII)

Sand Creek

Alexandria Collard — Black Hills State, Soccer (DII)

Bryce Maddox — Doane University, Basketball (NAIA)

Sierra

Dailen Terry — Bethel College, Basketball (NAIA)

St. Mary's

Caitlin Cairns — University of Nebraska, Swimming (DI)

Seneca Hackley — Florida Gulf Coast, Basketball (DI)

Josephine Howery — Colorado School of Mines, Basketball (DII)

Alexa LaMack — Dominican University of California, Volleyball (DII)

Morgan Trechter — Catholic University of America, Softball (DIII)

Bella Rodriguez — Midland University, Cheer (NAIA)

The Classical Academy

Adam Ambuul — Missouri Western State University Track & Field DII

Matt Harrold — Taylor University, Soccer (NAIA)

Trinity Harvey — Creighton University, Soccer (DI)

Jackson Hoosier — Taylor University, Soccer (NAIA)

Micah Lamberth — CSU-Pueblo, Basketball (DII)

Taylor May — Western Colorado University, Football (DII)

Ashlie McFarlane — Tusculum University, Soccer (DII)

Elena Munguia — Colorado Christian University, Soccer (DII)

Mason Norman — University of Wyoming, XC/Track (DI)

Liam O'Halloran — Montana State University - Billings, Golf (DII)

Cole Palmer — U.S. Air Force Academy, Football (DI)

Tyler Trogstad — Ottawa University, Basketball (NAIA)

Kristina Willis — U.S. Air Force Academy, Track & Field (DI)

Vanguard

Nique Clifford — University of Colorado, Basketball (DI)

Aliyah Moya — Southern University-Baton Rouge, Soccer (DI)

Vista Ridge

Caleb Farmer — MidAmerica Nazarene University, Soccer (NAIA)

Katelynne Kelly — Northeastern Junior College, Softball (JUCO)

Keon Lacy — Eastern New Mexico University, Football (DII)

Jayden Linta — Dakota State, Football (DII)

Bella Mitchell — York Christian College, Wrestling (NAIA)

Ryan Poolman — Oklahoma Baptist University, Football (DII)

Paige Spruill — Bethany College, Volleyball (NAIA)

Midori Williams — Langston University, Softball (NAIA)

Widefield

Jocelyn Garcia — CSU Pueblo, Softball (DII)

John Joseph — Dakota State, Football (DII)

Tim Mewborn — Luther College, Basketball (DIII)

Kailani Peru — Morningside College, Softball (NAIA)

Woodland Park

Sarah Iskra — Bethany College, Basketball (NAIA)