Save this content for laterSave this content on your device for later, even while offline Sign in with FacebookSign in with your Facebook account Close

TV Talk - “The Twilight Zone” gets a reboot, “Undercover High” has a new premiere date, and the nominees for the Critics Choice Awards are announced

December 6, 2017 Updated: December 6, 2017 at 5:32 pm
0
Caption +
"Undercover High" takes place at a Topeka high school. Photo courtesy of A&E.

Jordan Peele heads to “The Twilight Zone”

Today CBS announced the latest addition to its CBS All Access streaming service, a reboot of the popular program, “The Twilight Zone.” The new series will be produced by CBS Television Studios in association with Jordan Peele’s Monkeypaw Productions and Simon Kinberg’s Genre Films. Jordan Peele, Simon Kinberg and Marco Ramirez will serve as executive producers for the series and collaborate on the premiere episode.

“Too many times this year it’s felt we were living in a twilight zone, and I can’t think of a better moment to reintroduce it to modern audiences,” said Jordan Peele, executive producer.

“The Twilight Zone,” which originally ran on CBS from 1959-1964, joins “Star Trek: Discovery,” “The Good Fight,” and “No Activity” as programs exclusive to CBS All Access. Upcoming programs include the yet to be released “$1,” “Strange Angel,” and “Tell Me a Story.” An air date for the new “Twilight Zone” has not been announced. 

“Undercover High” premieres next month
The A&E docuseries “Undercover High,” which follows seven young adults ranging in age from 21-26 posing as students at a Topeka high school was originally set to air in October. The series was postponed due to “scheduling and post production issues” but seems to now be ready for air. 

The series, which sounds like a real life version of “21 Jump Street” minus the police presence sounds like an interesting concept. I have access to the first two episodes of the show and I'm looking forward to checking it out. It premieres on A&E on January 9. 

Netflix dominates Critics Choice Nominations
Today the nominations for the 23rd annual Critics Choice Awards were announced. The nominees are selected by the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, of which I am a member. I will be voting, of course, but I won’t be attending this year’s ceremony. 

“The Shape of Water” leads all films this year with 14 nominations including Best Picture. Netflix leads the television honors with 20 nominations, followed by HBO with 15, FX with 13, and ABC with 12. The winners will be revealed live at the Critics’ Choice Awards gala on Thursday, January 11, 2018. The awards show will air on The CW Network and will be broadcast live that night. Below is a full list of the nominees.

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 BEST PICTURE
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

 BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

 BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

 BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney - I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

 BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder 

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out 

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder 

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

 BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

 BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water 

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

 BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder 

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman 

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent 

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman 

BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird 

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes 

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma 

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman 

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer - Dunkirk

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

 Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

 Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

 Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

 Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

 Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon) 

Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) 

Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) 

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC) 

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

 Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic) 

Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

 Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) 

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) 

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) 

Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) 

Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX) 

Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History) 
Intervention  (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

 Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

 Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC) 

Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

 

Register to the Colorado Springs Gazette
Incognito Mode Your browser is in Incognito mode

You vanished!

We welcome you to read all of our stories by signing into your account. If you don't have a subscription, please subscribe today for daily award winning journalism.

Register to the Colorado Springs Gazette
Subscribe to the Colorado Springs Gazette

It appears that you value local journalism. Thank you.

Subscribe today for unlimited digital access with 50% fewer ads for a faster browsing experience.

Already a Subscriber? LOGIN HERE

Wake up with today's top stories in your inbox

Wake up with today's top stories in your inbox

or
Already a print subscriber?
Already a digital subscriber?
 
This is your last FREE article for the month
This is your last FREE article for the month

Subscribe now and enjoy Unlimited Digital Access to Gazette.com

Only 99 cents for Unlimited Digital Access for 1 month
Then $2.31/week, billed monthly, cancel anytime
Already a print subscriber?
Already a digital subscriber?

 
You have reached your article limit for the month
You have reached your article limit for the month

We hope that you've enjoyed your complimentary access to Gazette.com

Only 99 cents for Unlimited Digital Access for 1 month
Then $2.31/week, billed monthly, cancel anytime
Already a print subscriber?
Already a digital subscriber?

 
articles remaining
×
Thank you for your interest in local journalism.
Gain unlimited access, 50% fewer ads and a faster browsing experience.