Colorado Springs News, Sports & Business

Gazette Premium Content Prep schedule for week of Sept. 16-21

The Gazette preps@gazette.com - Updated: September 16, 2013 at 6:47 pm

Monday, Sept. 16

FIELD HOCKEY

Colorado Academy at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m.

BOYS' GOLF

4A Regionals at Walking Stick Golf Course, TBD 

BOYS' SOCCER

Mitchell vs.Pueblo Central at Garry Berry, 4 p.m.

SOFTBALL

Cheyenne Mountain at Palmer Ridge, 4:30 p.m.

Lewis-Palmer vs. Discovery Canyon at Four Diamond Complex, 4 p.m.

Air Academy at Vista Ridge, 4:30 p.m.

Sand Creek at Falcon, 4:30 p.m. 

BOYS' TENNIS

Cheyenne Mountain at Kent Denver, 4 p.m.

Lewis-Palmer at Denver East, 4 p.m. 

VOLLEYBALL

Palmer at Falcon, 4:30 p.m.

Rampart at Dakota Ridge High School, 6:30 p.m.

Evangelical Christian at Florence, 7 p.m.

Ponderosa at Cheyenne Mountain, 6:30 p.m.

Discovery Canyon at Woodland Park, 6 p.m.

 

Tuesday, Sept. 17

CROSS COUNTRY

Vanguard vs. Kiowa at Blue Feather Ranch, Kiowa (Kiowa Invite)

BOYS' GOLF

3A Regionals at Hollydot Golf Course, 9 a.m.

BOYS’ SOCCER

St. Mary’s at Denver Christian, 4 p.m.

Evangelical Christian Academy at Denver Academy, 4 p.m.

Doherty vs. Pine Creek at D20 Stadium, 6 p.m.

Liberty vs. Grandview at Legacy Stadium 6:30 p.m.

Palmer Ridge vs. Valor Christian at Don Breese Stadium, 6:30 p.m.

Fountain-Fort Carson at Vista Ridge, 6:30 p.m. 

SOFTBALL

St. Mary’s at Florence, 4 p.m.

Mitchell at Woodland Park 4 p.m.

Sierra at Coronado (Garry Berry), 7:30 p.m.

Mesa Ridge at Harrison, 4 p.m. 

BOYS' TENNIS

Liberty at Mitchell , 3:45 p.m.

VOLLEYBALL

Colorado Springs Christian School at Manitou Springs, 4 p.m.

Vanguard at Simla, 4:30 p.m.

Calhan JV at Hanover, 4:30 p.m. 

Ralston Valley at Pine Creek, 5:30 p.m.

Widefield at Mitchell High School, 6 p.m.

Sierra at Coronado, 6 p.m.

Lakewood at Rampart, 6 p.m.

Palmer Ridge at Canon City, 6:30 p.m.

Buena Vista at Florence High School, 7 p.m.

 

Wednesday, Sept. 18 

FIELD HOCKEY

Denver East vs. Palmer Ridge at Don Breese Stadium, 5:45 p.m.

BOYS' GOLF

Palmer Ridge, Lewis-Palmer, Sand Creek, Falcon, Air Academy, Cheyenne Mountain, Vista Ridge vs. Discovery Canyon at Flying Horse Golf Course, 10 a.m.

Rampart, Liberty at 5A Northern Regional at Broadlands Golf Course in Broomfield, TBA

GYMNASTICS

Pine Creek at Cherry Creek Meet, 6 p.m. 

BOYS' SOCCER

Mitchell vs Widefield at Garry Berry, 7:30 p.m.

Lewis-Palmer vs. Discovery Canyon at Liberty, 6:30 p.m.

SOFTBALL

Vista Ridge at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m.

Lewis-Palmer at Falcon, 4:30 p.m.

Palmer Ridge at Discovery Canyon, 4:30 p.m. 

BOYS' TENNIS

Colorado Springs Christian at Cheyenne Mountain, 4 p.m.

Air Academy at Palmer Ridge, 4:15 p.m. 

VOLLEYBALL

Pueblo Central at Discovery Canyon High School, 6:30 p.m.

Air Academy at Liberty 6:30 p.m. 

 

Thursday, Sept. 19

CROSS COUNTRY

Lewis-Palmer, Sand Creek, Discovery Canyon, Colorado Springs Christian School, Cheyenne Mountain, Doherty, Palmer Ridge, Peyton, Vista Ridge, Harrison, Mesa Ridge, Mitchell, Widefield, Palmer, Pine Creek, , Florence, Coronado at Cougar Classic at North Monument Valley Park, 3:30 p.m.

BOYS' GOLF

9-hole match: Fountain-Fort Carson, Mitchell, Colorado Springs Christian at Colorado Springs Country Club, 3:30 p.m.

9-hole match: Liberty, Doherty, Pine Creek, St. Mary's at Patty Jewett Golf Course, 3:30 p.m.

Pine Creek at 5A Central Regional at Murphy Creek Golf Course in Aurora, TBA

FIELD HOCKEY

Mountain Vista at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m. 

FOOTBALL

Palmer at Fountain-Fort Carson, 7 p.m.

Sand Creek at Liberty, 7 p.m. 

BOYS' SOCCER

Cheyenne Mountain vs. Palmer Ridge at Don Breese Stadium, 6 p.m.

Fountain Fort Carson at Liberty, 4 p.m.

Coronado at Widefield, 4 p.m.

James Irwin at The Classical Academy, 7 p.m. 

SOFTBALL

Mitchell at Widefield. 4 p.m.

The Classical Academy at Florence High School, 4 p.m.

Woodland Park vs. Sierra (2) at El Pomar, 4 p.m.

Sand Creek at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m.

BOYS' TENNIS

Mitchell at Mesa Ridge 3:45 p.m.

Lewis-Palmer at Pine Creek, 3:45 p.m.

VOLLEYBALL

Vanguard at Kiowa, 4 p.m.

Ellicott at La Junta, 4 p.m.

Woodland Park at Harrison, 6 p.m.

Coronado at Widefield, 6 p.m.

Mesa Ridge at Sierra, 6 p.m.

Rampart at Colorado Springs Christian School, 6 p.m.

Lewis-Palmer at Doherty, 6:30 p.m.

Dolres Huerta at St. Mary’s, 6:30 p.m.

James Irwin at Florence, 7 p.m.

Palmer Ridge at Valor Christian, 7 p.m.

 

Friday, Sept. 20

FOOTBALL

Woodland Park at Sierra at Veterans Memorial Stadium, 1 p.m.

Harrison vs. Mitchell at Garry Berry Stadium, 7 p.m.

Mesa Ridge at Canon City at Canon City Citizens Stadium, 7 p.m.

Harrison at Mitchell at Garry Berry Stadium, 7 p.m.

Vista Ridge at Pine Creek at District 20 Stadium, 7 p.m.

Rampart at Falcon High School, 7 p.m.

Pueblo West vs. Widefield at C.A. Foster Stadium, 7 p.m.

St. Mary’s at Manitou, 7 p.m.

Ellicott at Salida High School, 7 p.m.

Florence vs Alamosa at Rex Field, Adams State Univ, 7 p.m.

Cripple Creek-Victor at Swink, 7 p.m.

Colorado Springs Christian School at Rye, 7 p.m.

Hanover vs. Primero at Primero, 7 p.m.

Palmer Ridge vs. Pueblo South at Don Breese Stadium, 7 p.m.

BOYS' GOLF

Palmer at 5A Regionals at Colorado Springs Country Club, 7:30 a.m.

BOYS' SOCCER

Mitchell vs. Colorado Springs Christian at Garry Berry. 3:30 p.m. 

SOFTBALL

Liberty at Lewis-Palmer, 4:30 p.m.

BOYS' TENNIS

District 11 Invite at Doherty, 8 a.m.

Palmer Ridge vs. Colorado Springs at Memorial Park, 4 p.m. 

VOLLEYBALL

Hanover at Edison, 5 p.m.

 

Saturday, Sept. 21

CROSS COUNTRY

Vanguard, Lewis-Palmer, The Classical Academy, Woodland Park, Mesa Ridge, Falcon, Fountain-Fort Carson at Fountain-Fort Carson Invitational 

Pine Creek vs. Rim Rock at Rim Rock Farms (Kansas), TBA (boys' only)

FIELD HOCKEY

Golden at Cheyenne Mountain, noon

FOOTBALL

Pueblo East at Coronado at Garry Berry Stadium, 1 p.m.

The Classical Academy vs. Vista PEAK at Vista PEAK Stadium, 1 p.m.

Doherty vs. Heritage at Garry Berry Stadium, 6 p.m.

Pueblo County at Discovery Canyon, 7 p.m.

GYMNASTICS

Pine Creek at Overland Invitational, 10 a.m. 

BOYS' SOCCER

Widefield vs. Palmer at Widefield, 10 a.m.

Doherty vs. Coronado at Garry Berry Stadium, 4 p.m.

Cheyenne Mountain at Valor Christian, 7 p.m.

SOFTBALL

Palmer Ridge at Lewis-Palmer, 10 a.m.

Cheyenne Mountain vs, Woodland Park at Cheyenne Mountain, 10:30 a.m.

St. Mary’s vs. Lamar at St. Mary’s, 11 a.m.

Coronado vs Doherty (Sky Sox), 4 p.m.     

BOYS' TENNIS

Cheyenne Mountain vs. Pueblo South at Pueblo City Park, TBD 

VOLLEYBALL

Peyton at Vanguard, 10 a.m.

Colorado Springs Christian School at Air Academy, 10 a.m.

Canon City at Vista Ridge, 11 a.m.

Cripple Creek at Crested Butte, 11 a.m.

Sierra at Pueblo Centennial, noon

Hanover vs. Deer Trail at Hanover, 2 p.m.

Mitchell at Pueblo County, 3 p.m.

Comment Policy

Our commenting system has changed. Please register or login with your gazette.com account to comment on a story. Click here for information.

You've reached your 4 FREE premium stories this month

Get 4 more FREE stories

Simply register to continue.

Register

Subscribe now

Get access unlimited access to premium stories.

Subscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
OCT
1
OCT
2
OCT
3
OCT
4
OCT
5
OCT
6
OCT
7
OCT
8
OCT
9
OCT
10
OCT
11
OCT
12
OCT
13
OCT
14
Advertisement