Colorado Springs News, Sports & Business

Prep schedule for week of Feb. 17-23

The Gazette preps@gazette.com - Published: February 16, 2014 0

The high school sports schedule for the week of Feb. 17-23.

 

Monday, Feb. 17

None.

 

Tuesday, Feb. 18

BOYS' BASKETBALL

Mitchell at Woodland Park, 7 p.m.

Sierra at Widefield, 7 p.m.

Coronado at Harrison, 7 p.m.

Doherty at Fountain-Fort Carson, 7 p.m.

Palmer at Pine Creek, 7 p.m.

Falcon at Palmer Ridge, 7 p.m.

Vista Ridge at Air Academy, 7 p.m.

Lewis-Palmer at Sand Creek, 7 p.m.

Discovery Canyon at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

Buena Vista at Manitou Springs, 7 p.m.

Florence at CSCS, 7 p.m.

The Classical Academy at Jefferson Academy, 7 p.m.

Canon City at Pueblo County, 7 p.m.

Rampart at Liberty, 8 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Palmer at Pine Creek, 5:30 p.m.

Florence at CSCS, 5:30 p.m.

Buena Vista at Manitou Springs, 5:30 p.m.

Rampart at Liberty, 6:30 p.m.

Woodland Park at Mitchell, 7 p.m.

Widefield at Sierra, 7 p.m.

Harrison at Coronado, 7 p.m.

Fountain-Fort Carson at Doherty, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Discovery Canyon, 7 p.m.

Palmer Ridge at Falcon, 7 p.m.

Sand Creek at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Air Academy at Vista Ridge, 7 p.m.

Jefferson Academy at The Classical Academy, 7 p.m.

St. Mary's at Machebeuf, 7 p.m.

Canon City at Pueblo County, 7 p.m.

 

Wednesday, Feb. 19

BOYS' BASKETBALL

Discovery Canyon at Vista Ridge, 7 p.m.

Machebeuf at St. Mary's, 7 p.m.

 

Thursday, Feb. 20

BOYS' BASKETBALL

Mitchell at Mesa Ridge, 7 p.m.

Harrison at Widefield, 7 p.m.

Woodland Park at Coronado, 7 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Mesa Ridge at Mitchell, 7 p.m.

Widefield at Harrison, 7 p.m.

Coronado at Woodland Park, 7 p.m.

WRESTLING

State wrestling all classes at the Pepsi Center, Denver.

2A/3A preliminaries, 3 p.m.

4A/5A preliminaries, 7:15 p.m.

 

Friday, Feb. 21

BOYS' BASKETBALL

Falcon at Sand Creek, 6 p.m.

Liberty at Doherty, 7 p.m.

Rampart at Pine Creek, 7 p.m.

Fountain-Fort Carson at Palmer, 7 p.m.

Valor Christian at Sierra, 7 p.m.

Palmer Ridge at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

Vista Ridge at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Canon City at Pueblo West, 7 p.m.

Air Academy at Discovery Canyon, 7:30 p.m.

Fountain-Fort Carson at Palmer, 8 p.m.

ECA at Peyton, 8:30 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Rampart at Pine Creek, 5:30 p.m.

Air Academy at Discovery Canyon, 6 p.m.

Fountain-Fort Carson at Palmer, 6:30 p.m.

Doherty at Liberty, 7 p.m.

Sierra at Valor Christian, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Palmer Ridge, 7 p.m.

Lewis-Palmer at Vista Ridge, 7 p.m.

Pueblo West at Canon City, 7 p.m.

Falcon at Sand Creek, 7:30 p.m.

Fountain-Fort Carson at Palmer, TBA

HOCKEY

State playoffs

Doherty vs. Regis Jesuit, South Suburban Delio Ice Rink, 3 p.m.

Pine Creek vs. Cherry Creek at CSC, 4:45 pm.

Cheyenne Mountain vs. Monarch at Boulder Valley Ice, 6:30 p.m.

Steamboat Springs vs. Lewis-Palmer at CSC, 8:15 p.m.

WRESTLING

State tournament at the Pepsi Center, Denver. 

2A/3A championship quarterfinals, 10 a.m.; first-round consolations immediately following previous round

4A/5A championship quarterfinals, 12:45 p.m.; first-round consolations immediately following previous round

2A/3A second-round consolations, 5:45 p.m.

Semifinals all classes,  4A/5A second-round consolations, 7:15 p.m. 

 

 

Saturday, Feb. 22

GIRLS' BASKETBALL

St. Mary's League Pigtail, 1 p.m.

HOCKEY

Playoffs, TBA

WRESTLING

State tournament at the Pepsi Center, Denver, TBA

2A/3A third-round consolation, 10:30 a.m.; semifinals consolation, immediately following

4A/5A third-round consolations, noon; semifinals consolation, immediately following

2A/3A fifth-place matches, 2 p.m.; third-place matches, immediately following

4A/5A fifth-place matches, 2:30 p.m.; third-place matches, immediately following

All classes Parade of Champions and championship matches: 6:30 p.m

Comment Policy
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
JUL
28
JUL
29
JUL
30
JUL
31
AUG
1
AUG
2
AUG
3
AUG
4
AUG
5
AUG
6
AUG
7
AUG
8
AUG
9
AUG
10
Advertisement