Prep schedule for the week of Dec. 2-7

The high school sports schedule for Dec. 2-7.
The Gazette preps@gazette.com - Published: December 2, 2013 | 9:25 pm 0

Dec. 2

BOYS' BASKETBALL

Widefield at Elizabeth, 7 p.m.

Woodland Park at Canon City, 7 p.m.

Rampart at Westminster, 7 p.m.

Sand Creek at Pine Creek, 7 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Widefield at Vista Ridge, 7 p.m.

Harrison at Denver North, 7 p.m.

Palmer at Highlands Ranch, 7 p.m.

HOCKEY

Palmer vs Pine Creek at Sertich Ice Arena, 3 p.m.

Monarch vs Liberty at Sertich Ice Center, 5 p.m.

Dakota Ridge vs Doherty at Sertich Ice Arena, 7 p.m.

Cheyenne Mountain vs Ralston Valley at Apex West, 6:30 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Palmer at Mesa Ridge, 4 p.m.

 

Dec. 3

BOYS' BASKETBALL

Mitchell at Doherty, 6 p.m.

Liberty at Pueblo West, 7 p.m.

Alamosa at Mesa Ridge, 7 p.m.

Woodland Park at Buena Vista, 7 p.m.

Pueblo Central at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Pueblo South at Sand Creek, 7 p.m.

St. Mary's at The Classical Academy, 7 p.m.

Ellicott at Evangelical Christian Academy, 8:30 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Mesa Ridge vs Cheyenne Mountain at Doherty, TBD

Woodland Park at Buena Vista, 5:30 p.m.

Sand Creek at Pueblo South, 7 p.m.

The Classical Academy at James Irwin Charter, 7 p.m.

Colorado Springs Christian School at Falcon, 5:30 p.m.

Liberty at Air Academy, 7 p.m.

Discovery Canyon vs Rampart (Air Academy) 5:30 p.m.

Ellicott at Evangelical Christian Academy, 7 p.m.

HOCKEY

Kent Denver vs Lewis-Palmer

Palmer Ridge at Colorado Sports Center, 6:15 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Liberty at Discovery Canyon, 4 p.m.

Air Academy at Rampart, 4 p.m.

Sierra at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Lewis-Palmer at Arapahoe, 4 p.m.

Pine Creek at Cheyenne Mountain, 4 p.m.

 

Dec. 4

BOYS' BASKETBALL

Skyline at Coronado, TBD

Widefield at Canon City, 7 p.m.

Harrison at Castle View, 7 p.m.

Rock Canyon at Pine Creek, 7 p.m.

Legend at Air Academy, 7 p.m.

Air Academy vs Falcon (Palmer), 4 p.m. - Terror Invitational

GIRLS' BASKETBALL

Denver North at Mitchell, 7 p.m.

Canon City at Widefield, 7 p.m.

Cheyenne Mountain vs Mesa Ridge at TBA, TBD

Pine Creek at Air Academy, 7 p.m.

Discovery Canyon vs Liberty (Air Academy, 4 p.m.

HOCKEY

Resurrection Christian vs Cheyenne Mountain at Sertich, 6:30

Liberty vs Pine Creek at Sertich Ice Center, 8:30 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Mesa Ridge vs Widefield vs Doherty at Doherty, 4 p.m.

WRESTLING

Sierra at Woodland Park, 6 p.m.

Liberty at Falcon, 7 p.m.

Mitchell at The Classical Academy, 7 p.m.

Vista Ridge at Rampart, 7 p.m.

 

Dec. 5

BOYS' BASKETBALL

Sand Creek at Widefield, 7 p.m.

Ponderosa at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

Florence at Woodland Park, TBD

Mesa Ridge at Woodland Park, TBD

Lewis-Palmer at Grand Junction Central, TBD

GIRLS' BASKETBALL

Discovery Canyon vs Pine Creek at Air Academy, 4 p.m.

Lewis-Palmer vs. Liberty at Air Academy, 5:30 p.m.

Pueblo East at Mesa Ridge - Big Gym, 7 p.m.

Liberty at Sand Creek, 7 p.m.

Rampart at Air Academy, 7 p.m.

Doherty at ThunderRidge Tournament, TBD

Fruita Monument at Air Academy, TBD

HOCKEY

Doherty vs Bishop Machebeuf at Big Bear, 8:45 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Mitchell at Sierra, 4 p.m.

Fountain-Fort Carson at Fountain Valley, 4 p.m.

Palmer at Coronado, 4 p.m.

Liberty at Widefield, 4 p.m.

WRESTLING

Mitchell at Widefield - Small Gym, 6 p.m.

Mesa Ridge at Palmer, 6 p.m.

Florence at Lamar, 6 p.m.

Ellicott vs St. Mary's, 6 p.m.

Falcon at Pueblo South, 6:30 p.m.

 

Dec. 6

BOYS' BASKETBALL

Mesa Ridge vs. Dolores Huerta at Woodland Park, 4 p.m.

Mitchell vs. Pueblo County at Doherty at Spartan Invite, 5 p.m.

Vanguard vs. Salida at James Irwin, 5 p.m.

Centauri vs. Florence at Woodland Park Middle School, 5:30 p.m.

Grandview at Liberty, 7 p.m.

Alameda at Harrison - Gym, 7 p.m.

Lewis-Palmer at Grand Junction Central, TBD

Palmer Ridge at Woodland Park, 7 p.m.

Peak to Peak at The Classical Academy, 7 p.m.

Evergreen at Sierra, 7 p.m.

St. Mary's at Colorado Springs Christian, 7 p.m.

Air Academy at Palmer, 7 p.m. - Terror Invitational

Widefield at Canon City, 7 p.m.

La Veta at Jame Irwin, 8 p.m.

Vista Ridge at Doherty, 8 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Mesa Ridge vs Pueblo County at Doherty at Spartan Invite, 3:30 p.m.

Vanguard vs. Salida at James Irwin, 3:30 p.m.

Florence vs. Centauri at Woodland Park Middle School, 4 p.m.

Vista Ridge vs. Coronado at Woodland Park, 5:30 p.m.

Cheyenne Mountain at Doherty at Spartan Invite, 6:30 p.m.

Peyton at James Irwin, 6:30 p.m.

Mitchell at Pueblo East, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Ponderosa, 7 p.m.

Palmer at Pueblo West, 7 p.m.

The Classical Academy at Peak To Peak, 7 p.m.

Sierra vs. Palmer Ridge at Woodland Park Middle School, 7 p.m.

Fruita Monument at Air Academy, TBD

HOCKEY

Ralston Valley at Lewis-Palmer

Palmer Ridge at Colorado Sports Center, 8:15 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Pine Creek at Discovery Canyon, 4 p.m.

WRESTLING

Doherty at Mountain Vista, TBD

Coronado at Pine Creek, 5 p.m.

Sand Creek at Pine Creek, TBD

Florence at La Junta, 8AM

Air Academy vs TBA (Air Academy), TBD

Vista Ridge at Pine Creek, TBD

 

Dec. 7

BOYS' BASKETBALL

Pueblo County vs. Doherty at Mitchell at Spartan Invite, 10:30 a.m.

Mesa Ridge vs. Florence at Woodland Park, 10:30 a.m.

Air Academy vs Denver West at Palmer at Terror Invitational, 11:30 a.m.

James Irwin Tip-Off Consolation Tournament consolation game, 11:30 a.m.

Vista Ridge at Mitchell at Spartan Invite, noon

Falcon at Palmer, 1 p.m.

Mesa Ridge at Woodland Park, TBD

Boulder at Rampart - Gym-Large, 2 p.m.

Florence vs. Dolores Huerta at Woodland Park, 2:30 p.m.

Pueblo Centennial at James Irwin, 4 p.m.

Palmer Ridge vs. Centauri at Woodland Park, 4 p.m.

James Irwin Tip-Off Tournament championship game, 5:30 p.m.

Cheyenne Mountain at Harrison, 6:30 p.m.

Dolores Huerta at Woodland Park, 7 p.m.

Coronado vs. Thornton at Skyline in Skyline Invitataional championship game, 7:30 p.m.

Palmer Ridge vs. Mesa Ridge, 8:30 p.m.

Lewis-Palmer at Grand Junction Central, TBD

GIRLS' BASKETBALL

James Irwin Tip-Off Tournament consolation game, 10 a.m.

Pueblo County vs. Cheyenne Mountain at Mitchell at Spartan Invite, 9 a.m.

Doherty at Thunder Ridge Tournament, TBD

Sierra vs. Vista Ridge at Woodland Park, 2:30 p.m.

Sheridan at Harrison, 2:30 p.m.

Adams City at Widefield, 4 p.m.

Palmer Ridge vs. Florence at Woodland Park, 4 p.m.

James Irwin Tip-Off Tournament championship game, 4 p.m.

Coronado vs. Centauri at Woodland Park, 5:30 p.m.

Sand Creek at Evergreen, 1 p.m.

Fruita Monument at Air Academy, TBD

HOCKEY

Coronado vs Doherty at Sertich Ice Arena, 6:30 p.m.

Cheyenne Mountain vs Chatfield at Edge Ice Arena, 8:30 p.m.

Air Academy vs Cherry Creek at Ice Ranch, 8:30 p.m.

Palmer vs Valor Christian at Ice Ranch, 8:50 p.m.

GIRLS' SWIMMING

Lewis-Palmer at Arapahoe, noon

WRESTLING

Harrison at Heritage, TBD

Mesa Ridge at Heritage, TBD

Doherty at Mountain Vista, TBD

Widefield at Middle Park, 9AM

Coronado at Pine Creek, 9AM

Cheyenne Mountain at Golden, TBD

Sand Creek at Pine Creek, TBD

Florence at La Junta, 4 p.m.

Air Academy vs TBA (Air Academy) TBD

The Classical Academy at Peyton, 8 a.m.

Vista Ridge at Pine Creek, TBD

Comment Policy
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
APR
20
APR
21
APR
22
APR
23
APR
24
APR
25
APR
26
APR
27
APR
28
APR
29
APR
30
MAY
1
MAY
2
MAY
3
Advertisement

Latest Obits view all

Powered by Legacy.com ©