Save this content for laterSave this content on your device for later, even while offline Sign in with FacebookSign in with your Facebook account Close

Girls' soccer all-league lists

May 30, 2013 Updated: July 3, 2013 at 9:24 am
0
photo - 
	 Photo by
Photo by  

5A CSML All-Conference

Player Of The Year—Jennifer Kahle, Pine Creek, jr.

Co-Coaches Of The Year—Andy Liddle, Liberty, and Eryn Gallagher, Doherty

First Team—Jennifer Kahle, Pine Creek, jr.; Alex Poli, Liberty, sr.; Jayne Lydiatt, Pine Creek, fr. Alexis Charles, Doherty, jr.; Katie Perroni, Liberty, sr.; KK Brinton, Pine Creek, sr.; Kyleigh Wierenga, Liberty, jr.; Mary Anderson, Doherty, sr.; Kendra Cook, Palmer, jr.; Alex Lanning, Doherty, fr.; Morgan Gilliland, Rampart, sr.

Second Team—MacKenzie Engelkins, Liberty, fr.; Bethany Stivers, Fountain-Ft. Carson sr.; Bailey Barton, Rampart, sr.; Reece Hummel, Pine Creek, fr.; Haley Gray, Pine Creek, sr.; Alex Kentera Pine Creek, sr.; Rilee Quass, Palmer, so.; Rianna Lockhart, Doherty, so.; Madi Miller, Doherty, sr.; Wesley Flood, Liberty, jr.; Asia Allyn, Fountain-Ft. Carson, sr.

Honorable Mention—Bailey Kentera, Pine Creek, sr.; Bri LeGaspi, Pine Creek, sr.; Kayie Dixon, Liberty, sr.; Kathryn Koch, Liberty, sr.; Taylor Denny, Doherty, sr.; Janessa Hill, Palmer, sr.; Kayla McCurry, Palmer, fr.; Jackie Riester, Rampart, sr.; Rylie Martin, Rampart, fr.; Brittany McClain, Fountain-Fort Carson, sr.

4A CSML All-Conference

Player of the Year—Jenny Sells, Woodland Park

Coach of the Year—Andrew Pappadakis, Woodland Park

1st Team—Jenny Sells (Woodland Park), Tiana Cerciello (Coronado) 12, Kaylee Gatzke (Mesa Ridge), Courtney Davis (Widefield), Morghan Sierachki (Woodland Park), Emily Lambert (Coronado) 11, Darby Cross (Mesa Ridge), Brittany Clark (Mitchell), Julie Ward (Coronado) 11, Danielle Torres (Widefield), Sarah Von Thun (Coronado) 11.

2nd Team—Ana Stachitus (Mesa Ridge), Meghan Henderson (Coronado) 11, Janelle Martinez (Harrison), Christina Grybos (Mesa Ridge), Kaira Smith (Coronado) 9, Izzy Fogle (Coronado) 9, Abigail Andrade (Wasson) 12, Danielle Miller (Widefield), Katherine Rivas (Sierra), Shannon Bingen (Woodland Park), Lyssa Duncan (Sierra).

Honorable Mention—Megan Whited (Harrison), Victoria Galvin (Harrison), Brice Eichers (Harrison), Shannon Garrett (Mesa Ridge), Carol Ellsworth (Mesa Ridge), Arlin Galindo (Mitchell), Katherine Hernandez (Mitchell), Kaitlin Petty (Mitchell), Ty Williams (Mitchell), Zaira Mendez (Sierra), Jasleen Jones (Widefield), Michaele McDonough (Woodland Park), Katie Stunkard (Woodland Park).

4A Pikes Peak Athletic Conference All-Conference

Player Of The Year — Amy Eckert, Cheyenne Mountain, sr.

Coach Of The Year — Tomas Martinez, Cheyenne Mountain

First TeamAmy Eckert, Cheyenne Mountain, sr.; Amanda Gagnon Sand Creek, sr.; Mackenzie Gouner Palmer Ridge, so.; Hannah Gerdin Cheyenne Mountain, so.; Holly Weyand Palmer Ridge, sr.; Lindsey Ryals Lewis-Palmer, sr.; Haley Williamson Air Academy, sr.; Miranda Brown Lewis-Palmer, jr.; Brooke Braden Air Academy, jr.; Kaylyn Smith Palmer Ridge, jr.; Caren Nelson Air Academy, sr.; Jamie Keith Discovery Canyon, so.; Meghan Ward Snd Creek, sr.

Second TeamAmanda Burke Cheyenne Mountain, jr.; Madison Tominello Palmer Ridge, so.; Aspen Peifer Cheyenne Mountain, sr.; Hayley Patterson Cheyenne Mountain, sr.; Julianna Wright Falcon, so.; Stacie Loidolt Lewis-Palmer, jr.; Lauren Seeley Discovery Canyon, fr.; Hunter Peifer Cheyenne Mountain, jr.; Ashley Noble Vista Ridge, jr.; 

Honorable MentionAmanda Elkins Vista Ridge, fr.; Grace Adams Discovery Canyon, sr.; Sarah Lyons Lewis-Palmer, fr.; Tori Burnett Cheyenne Mountain, jr.; Jordan McQuesten Falcon, fr.; Taylor Schnorr Palmer Ridge, sr.; Avery Shook Palmer Ridge, sr.; Michala Barber Air Academy, so.; Rachel Martino Air Academy, so.


3A All-State

Player of the YearBelle Morel, Peak to Peak, sr.

1st teamHavana McElvaine, sr, Kent Denver; Meghan Troupe, sr, TCA; Marin McCoy, sophomore, Colorado Academy; Emily Loof, junior, St. Mary's; Kinsey Cichowitz, sr, Buena Vista; Claire LaValley, sr, TCA; Caitlyn Troupe, sr, TCA; Galen Roda, sr, Peak to Peak; Michaela Blanchard, sr, Holy Family; Monica Stokes, sr, Holy Family; and Bri Wetmore, so, Peak to Peak.

2nd team
Ana Greenbaum, jr, Fountain Valley; Ashley Benson, sr, Manitou Springs; Sarah Martinez, so, Peak to Peak; Michelle Moure', so, St. Mary's; Alex Sjobakken, jr, St. Mary's; CheyAnn Queener, sr, TCA; Joanie Jacks, sr, TCA; Sarah Turner, sr, TCA; Emily Yeh, sr, Liberty Common; Ali Thompson, sr, Manitou Springs; Natalie Ricci, jr, Kent Denver; Ivy DeVries, sr, Peak to Peak.

Honorable Mention (area players only)
Kylie Cleary, so, St. Mary's; Georgia Sinclair, jr, Manitou Springs; Nataya Stepleton, so, Colorado Springs School.

3A Region 1 All-Conference

Player of the Year — Emily Loof, St. Mary's

Coach of the Year — Devin Williams, James Irwin

All-conference — Emily Loof (SM), Alex Sjobakken (SM), Michelle Maure’ (SM), Kylie Cleary (SM), Ashley Bradford (SM), Carina Friend (SM), Clare Hamilton (FV), Anna Greenbaum (FV), Nora Blood-Cheney (FV), Sophie Diegnan (FV), Abby Gustke (FV), Joanna Varnum (JI), Rachel Mader (JI), Miranda Miller (JI), Rebecca Buckingham (JI), Niccole Cordova (TRI), Elena Garcia (TRI), Erin Diller (TRI), Kaitly Mantelli (TRI), Morgan Zodel-Casarez (DHPH), Shelby Zordel-Casarez (DHPH), Sierra Archuleta (DHPH), Rachel Hatton (VAN), Bailey Milroy (VAN), Nataya Stepleton (CSS), Kendra Baucom (CSS), Genesis Vargas-Soto (LAM).

Honorable mention — Ana Nutter (SM), Erilea Slomenski (SM), Clair Blood-Cheney (FV), Maike Gronholz (FV), Amanda Greene (JI), Kalyn Brenner (JI), Jessica Mason (TRI), Nancy Guzman-Diaz (TRI), Evanna Minjarez (DHPH), Esther Chacon (DHPH), Sarah Batchelor (VAN), Kaani Sweatman (VAN), Gouya Long (CSS), Diana Mansour (CSS), Mirey Aguirre (LAM), Cheyenne Figueroa (LAM).

3A Region 2 All-Conference

Player of the Year — Kinsey Cichowitz, Buena Vista

Coach of the Year — Todd Bright, Salida

All-conference — Meghan Troupe (TCA), Claire LaValley (TCA), Sara Turner (TCA), Caitlyn Troupe (TCA), Joanie Jacks (TCA), CheyAnn Queener (TCA), Ali Thompson (MS), Ashley Benson (MS), Georgia Sinclair (MS), Riley Witham (MS), Kaity Vogel (MS), Kinsey Cichowitz (BV), Winter Bardol (BV), Sara Pascarelli (BV), Marlena Page (BV), Kenzie Gordon (FLO), Megan Droll (FLO), Amanda Shade (FLO), Mari Kalantri (FLO), Melia Golin (Salida), Peonie Wong (Salida), Reh Vanatta (Salida), Kaitlyn Bevel (ECA), Tori Mann (ECA), Tory White (CSCS), Kara Goldberg (CSCS),

Honorable mention — Bonnie Buzzetta (TCA), Heather Sherrill (TCA), Emma Lichina (MS), Georgia Findlay (MS), Baylee Johnson (BV), Rachel Brown (BV), Nicole Pacheco (FLO), Courtney Harper (FLO), Demi Vanatta (Salida), Micaela Lowe (Salida), Hannah Unger (ECA), Rachel Singleton (ECA), Emily Lang (CSCS), Bethany Egeler (CSCS).


*Email all-league and all-state lists to preps@gazette.com

Register to the Colorado Springs Gazette
Incognito Mode Your browser is in Incognito mode

You vanished!

We welcome you to read all of our stories by signing into your account. If you don't have a subscription, please subscribe today for daily award winning journalism.

Register to the Colorado Springs Gazette
Register to the Colorado Springs Gazette
Subscribe to the Colorado Springs Gazette

It appears that you value local journalism. Thank you.

Subscribe today for unlimited digital access with 50% fewer ads for a faster browsing experience.

Already a Subscriber? LOGIN HERE

Subscribe to the Colorado Springs Gazette

It appears that you value local journalism. Thank you.

Subscribe today for unlimited digital access with 50% fewer ads for a faster browsing experience.

Subscribe to the Colorado Springs Gazette

Some news is free.
Exceptional journalism takes time, effort and your support.

Already a Subscriber? LOGIN HERE

articles remaining
×
Thank you for your interest in local journalism.
Gain unlimited access, 50% fewer ads and a faster browsing experience.