Colorado Springs News, Sports & Business

Gazette Premium Content Friday's prep roundup: St. Mary's ends Tri-Peaks rivalry with win over TCA

By Brent W. New, Scott Kaniewski, preps@gazette.com - Published: March 7, 2014

GIRLS' BASKETBALL

Class 3A playoffs

St. Mary's 33, TCA 28

At Sterling: No. 14 St. Mary's (16-8) and No. 19 TCA (16-8) finished their longtime Tri-Peaks crossover rivalry with a thriller in the first round of the 3A girls' basketball tournament on Friday.

Maggie Hartman scored 14 and Olivia Florek added 12, as the Pirates rallied to beat the Titans.

TCA led throughout and took a 21-14 advantage into half. However, Florek hit three 3s in the second half and Katie Whitelaw dominated the boards with 13 rebounds to close the deficit.

TCA led 27-23 after three quarters, before they were completely shut down on the offensive end in the fourth.

In the loss, Kendra Frieden scored 18 for the Titans who will move up to 4A next season.

The Pirates will face host Sterling, which beat No. 30 Aurora West College Preparatory 98-38 in the first round.

 

Class 2A

Region 8

Peyton 72, Fowler 38

At Fountain Middle School: Despite ice-cold shooting from the field, senior Shelby Patterson helped 2A's highest scoring team from the line in a rout over Fowler (10-13).

Her team followed suit.

Patterson hit 12 of 13 free throws, and Peyton (23-1) knocked down 28 of 32 to help nix one of its worst shooting performances of the season.

Patterson shot a team-low 15 percent from the field (2 for 13), but finished with 17 points to lead the Panthers. Robyn Barrett added 12 points and Victoria Goodman had 10.

 

Region 6

Hoehne 42, ECA 31

At Otero J.C.: Hoehne (21-1) continued its torrid run through the season, holding off a game Evangelical Christian Academy (9-14).

Hoehne, the host team at the site, advanced to take on Del Norte on Saturday.

 

Del Norte 45, Vanguard 42

At Otero J.C.: The Vanguard School came up a few points short of advancing to the region final.

Instead, Del Norte (16-7) eliminated the Coursers (16-7) from postseason play.

 

Region 4

Heritage Chr. 55, Calhan 44

At Mullen: Heritage Christian (20-3) advanced to the region final with a victory over Calhan (9-13).

The Eagles advanced to take on Lutheran, which beat Holyoke.

 

BOYS' BASKETBALL

Class 3A

Manitou Springs 49, Jefferson 45

At Jefferson Academy: The 16th-seeded Mustangs (13-10) were so disoriented at times that they admittedly had to make it up as they went along in the first round of the 3A boys' basketball tournament.

Chase Megyeri proved to be a good improviser, scoring a game-high 17 points for Manitou Springs, which held off No. 17 Jefferson (12-12) at the wire.

With a starter already out (after leaving his jersey in Manitou), the Mustangs lost point guard Mick Prather in the first quarter with a foot injury.

"We were a little mixed up without two of our starters," coach Ken Vecchio said. "But we just kept plugging away."

The Mustangs opened up an eight-point lead in the fourth quarter and held on until the buzzer.

Next up, they have top-seeded Jefferson Academy in the second round on Saturday.

Prather's status for that one is up in the air, said Vecchio.

 

St. Mary's 66, Coal Ridge 55

At DS&T: Jimmy Velten scored 24 points and Alex Greenly added 19, as No. 11 St. Mary's (19-4) moved onto the second round with a win over No. 22 Coal Ridge (11-12).

The Pirates, who won all but one of their league games, kept their momentum intact and rallied from a first-quarter deficit to take the lead. Then they put up 25 points in the fourth quarter to assure the victory.

On Saturday they'll face No. 6 Denver Science and Technology, which beat James Irwin on Friday.

 

Alamosa 58, TCA 32

At Alamosa: No. 25 TCA (12-12) lost its third game in its past four tries on Friday night.

This one ended the Titans' season.

TCA scored its fewest points of the season against No. 8 Alamosa (14-9), which won its fourth consecutive game.

 

Centauri 42, Ellicott 34

At Holy Family: Ellicott's dream season came to an end on Friday with a first-round loss to No. 15 Centauri (15-6).

After years of one or two win seasons, the Thunderhawks won six consecutive games this season and earned an 18th seed.

 

Aspen 58, Florence 55

At Brush: Tied 37-37 in the fourth quarter, No. 10 Aspen (19-4) barely pulled away from No. 23 Florence (14-10) in the first round.

The Huskies won four of their final five games to assure their berth into the tournament.

 

Denver Science & Technology 79, James Irwin 43

At DS&T: No. 27 James Irwin (14-9) lost to No. 6 Denver Science & Technology (17-6) in the first round for the second consecutive year.

This time, it wasn't as close.

After a 69-65 final last year, the Jags couldn't slow down one of the highest scoring offenses in 3A. At least not enough to close the gap between the two team's scoring averages.

DS&T came in averaging more than 81 points while James Irwin averaged 56.4.

 

Class 2A

Region 2

Crowley County 65, Calhan 48

At Northeastern J.C.: Calhan (8-13) surprised some teams late in its 2013-14 campaign.

In districts, the Bulldogs recorded impressive wins over Evangelical Christian Academy and Peyton to reach the District 8 championship, where they eventually fell to Simla.

Friday, however, Crowley County (19-4) had no problem in the first round of Region 2.

 

Region 6

Rye 60, ECA 40

At Otero J.C.: After winning the 2A District 8 consolation championship last weekend, ECA (10-13) was overmatched by Rye (19-4).

The Eagles scored 40 or fewer points for the sixth time this season - all losses.

 

Region 7

Sedgwick County 48, Peyton 46

At Rocky Mountain High School: A year after Peyton (19-4) was upset in the first round of the 2A boys' basketball tournament, the Panthers were served up more heartache in the first round.

The Panthers won 14 of their final 15 games of the season before Sedgwick County (16-7) grabbed its biggest and most improbable win of the season.

 

BOYS' SWIMMING

Discovery Canyon 115, Doherty 65

At Discovery Canyon: Blake Lawrie, Austin Ward and David Keller each won two events on a day Discovery Canyon won every event.

Lawrie won the 50 freestyle and 100 freestyle, Ward won the 100 backstroke and 200 individual medley and Keller won the 100 butterfly and 200 free.

Doherty's Brady Chewakin had second-place finishes in the 50 free and 100 breaststroke.

Comment Policy

Our commenting system has changed. Please register or login with your gazette.com account to comment on a story. Click here for information.

You've reached your 4 FREE premium stories this month

Get 4 more FREE stories

Simply register to continue.

Register

Subscribe now

Get access unlimited access to premium stories.

Subscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement