Colorado Springs News, Sports & Business

Gazette Premium Content Football all-league lists

Staff reports Published: December 14, 2011

5A CSML

First Team

F-FC: Kevin Davis; Morgan Fox; Trae Bankston; Joe Jones; Josh Schoenberger; Anthony Davis; Dan Schultz; Dalton Schramek; Al Davis; Palmer: Seth Brown; Kyle Ochsie; Charles Harvin, Shayne Justice; Rampart: Ryan Cook, Bobby Pugsley; Clark Jones; Jesse Holzmer; Jacob Lyons; Justin Call; Doherty: Zach Young, Blake Rains;

Second Team 

F-FC: Mitch Langer; Stetson Mohrenweiser; Jake Johnson; Glen Wright; Palmer: Tanner Humphrey; Simon Kostadinov; Rampart: Nate Schmidt; Michael Bay; Carlos Cruz; Doherty: Dahari Gray; Matt Bogans

Honorable Mention

F-FC: Diante Norman; Terry Donnell; Jake Harmon; Jaylen Kinlock; Dominic Romero-Torres; Palmer: Tanner Metzler; Ryan Pellow; Reiko Moss; Rampart: Seth Schlenger; Jordan Oswald; Zach Wise; Doherty: Matt Lindley; Matt Huerta; Mike Peterson

 

4A FOOTHILLS CONFERENCE

First Team

Mesa Ridge: Devante Johnson, Marcus Brown, Brayton Medina, Morris Gilbert; Cheyenne Mountain: Bret Helton, Donivan Harville, Brian Frachiseur, Jeremy Grooms, Jordan Montoya, James Michael Sullivan; Widefield: Kevin Stringer, Marquis Coddington, Robert Pace, Phillip Wainright, Brandon Mansfield, Markeice Bellamy, Eugene Sanabria

Honorable Mention

Mesa Ridge: Tremell Stanley, Jordan Richardson, Chris Cutcher, Cameron VanDecasteel; Cheyenne Mountain: Mike Resty, Pal Calahan, Jordan Holmes, Ryan McMahon; Widefield: Niko Nardo, Deveon Martinez, Joey Trujillo, Alex Lofgren.

 

4A PIKES PEAK

1st Team

Pine Creek: Chase Stevens, jr. (LB); Riley Whitworth, sr. (LB); Dalton Fields, jr. (DL); Marcus Cross, sr. (DB); Josh Beacham, sr. (RB); Ryan Warner, sr. (QB); Jason Macdonald, sr. (OL); Connor Searing, sr. (OL); Cub Olson, sr. (OL); JT Travis, sr. (Ret.); Benton Gray, sr. (DL); Falcon: Andrew Hunley, sr. (LB); Willie Galvez, sr. (QB); Keenan Britton, sr. (RB); Kalen Ballage, so. (RB); Brodie Hicks, jr. (WR); Zach Bagby, sr. (TE); Justin Williams, jr. (DB); Cole Albright, jr. (LB); Justin Barron, so. (K/P); Liberty: Tyler Carr, sr. (QB); Dylan Flynn, jr. (WR); Dakota Dolan, jr. (OL); Travis Talley, jr. (OL); Jake Vieux, sr. (TE); Tyler Wieman, sr. (DB); Air Academy: Kevin Kimbrow, jr. (QB); Caleb Cuneio, jr. (LB); Rip Price, sr. (LB); Stephen Fobes, sr. (OL); Jared Shuck, sr. (K); Sand Creek: Gabe Solis, sr. (LB); Scott Kraft, sr. (LB)

Second Team

Pine Creek: Haydon Cortez, jr.; Andrew Condon, sr.; Nick Jackson, sr.; Brandon Tribble, sr.; Matt List, so.; Micheal Black, sr.; Chad Swift, sr.; Ian Kluckman, sr.; Shomari Cousar, sr.; Caleb Preciado, sr.; Kevin Collison, sr.; Falcon: Calib Hardaway; Cameron Resennitter, so.; Sam Lowing, jr.; Brennan Blevins, sr.; Eric Robinson, jr.; Randy Meeking, jr.; Bryan Lupton, sr.; Devin Dundlazer, jr.; Daniel Martin, jr.; Devon Martinez, so.; Alex Winn, sr.; Wyatt Aberg, fr.; Liberty: Zach Hill, jr.; Ryan Bixler, jr.; Shane Walker, jr.; Mitch McKinney, so.; Zach Fletcher, sr.; Tristan Wagner, so.; Matt Simmons, so.; Josh See, jr.; Ethan Wood, sr.; Air Academy: Cody Johnson, jr.; Jake Vargas, fr.; Justin Petrash, so.; Zack Sanders, so.; Kyle Routsong, jr.; Dylan Guissi, jr.; Cooper Cuntz, so.; Sand Creek: Tuli Laulu, jr.; Dariin Johns, so.; Micheal Decarmo, so.; Dominic Reed, so.; Darius Harris-Black, sr.; Rey Rodriquez, sr.

 

3A SOUTH CENTRAL LEAGUE

First Team

Canon City: Austin Douglas, jr.; R.J. Stainbrook, jr.; Chuck Busch, sr.; Eric Ritter, sr.; Dillon Borrego, sr.; Erik Decker, sr.; Matt Schwindt, sr.; Lewis-Palmer: Logan Woish, jr.; Nate Conner, jr.; Jack Wyman, sr.; Nick Thornton, sr.;  Jake Weaver, sr.; Mason Woish, sr.; Palmer Ridge: Brock Dowling, sr.; Mitch Malin, sr.; Winn Howard, jr.; Brad Paffett, jr.; Andrew Gilles, sr.; Discovery Canyon: Garrett Adams, sr.; Dakota Wismer, sr.; TCA: Zach Gee, sr., Justin Miller, jr.; Coronado: Jason Schmidt, sr.; Sam Bayer, sr.

Second Team

Canon City: Mike Mahaffey, sr.; Brandon Lauer, sr.; Rolan Apple-Lemiuex, sr.; Colt Palmer, sr.; Oren Bivens, jr.; Dillon Borrego, sr.; Lewis-Palmer: Nate Martens, sr.; Ethan Riker, sr.; Robby LaPorta, sr.; Joe Dell, jr.; Eric Hudson, jr.; Austin Gibson, sr.; Palmer Ridge: Kiel Osterman, sr.; Mike Hamlin, sr.; Billy Farmer, sr.; Jordan Brame, jr.; Nick Majic, jr.; TCA: Thomas Caracena, jr.; Josh Dillon, so.; Discovery Canyon: Garrett Behr, sr.; Nicholas Santiago, sr.

Honorable Mention

Canon City: Alec Nienas, jr.; Evan Dick, sr.; Tyler Templeton, so.; Grady Harkins, jr.; Austin Douglas, jr.; Matt Schwindt, sr.; Chuck Busch, sr.; TCA: Andrew Register, so.; Logan Floyd, sr.; Tanner Grzesiek, jr.; Korey Schlaudt, jr.; Coronado: Kyle Mall, sr.; Discovery Canyon: Adrian Mack, so.; Cameron Packwood, jr.; Steve Turner, jr.; Robbie Tye, sr.; Lewis-Palmer: Cam Commerford; Chase Wolfe; Dylan Feeney; Palmer Ridge: Ronnie Dukes III, sr.; Christian Eells, sr.; Cody Smit, sr.; Jason Pope, jr.; Garrett Fritzsche, sr.

Offensive Back MVP: Nate Conner, jr., Lewis Palmer; Offensive Line MVP: Eric Decker, sr., Canon City; Defensive Back/Linebacker MVP: Austin Douglas, jr., Canon City; Defensive Line MVP: Brandon DeJesus, sr., Pueblo East; Kicker/Punter MVP: Daniel Carlson, jr., TCA; Utility Player MVP: Matt Schwindt, sr., Canon City; Brock Dowling, sr., Palmer Ridge; Coach Of The Year: Chris Coppa, Canon City

 

3A SOUTHERN LEAGUE

First team

Jake Censner (QB), jr, Woodland Park; Vaughn Wingo (RB), srs., Harrison; Tyree Walker (RB), sr., Vista Ridge; DJ Hanes (WR), jr., Wasson; Louie Neil (WR/P/DB), sr., Woodland Park; Dong Nguyen (OL), sr., Harrison; Justin Paul (OL), so., Mitchell; Brandon Clang (OL/DL), sr., Vista Ridge; Austin Howard (OL), sr., Vista Ridge; Noah Gabel (K), jr., Vista Ridge; Joachim Rosemond (DL), sr., Harrison; Travon Lewis (DL), sr., Wasson; Andre Peppers (DB), jr., Harrison; Josh Johnson (DB), sr., Vista Ridge; Traveion Pailette (DB), jr, Sierra; Joe Coleman (LB), sr., Harrison; Quintin Riley (LB), sr., Vista Ridge; Aaron Quick (LB), sr., Mitchell; Brandon Cartagena, jr., Vista Ridge (Ret., UT)

Second Team

Josh Terpak (QB/P), sr., Harrison; Josh Johnson (WR), sr., Vista Ridge; Aaron Johnson (WR), jr., Vista Ridge; Oscar Flores (OL), sr., Harrison; Jacob Schaller (OL), sr., Woodland Park; Robert Marrow (OL), sr., Sierra; Travon Lewis (OL), sr., Wasson; Braxton Brown (DL), sr., Harrison; Steven Archibald (DL), jr., Mitchell; Talon Sami (DL), jr, Sierra; Jordan Gilchrist (DB), jr., Harrison; Tyree Walker (DB), sr., Vista Ridge; Moses Diaz (DB), sr., Wasson; Jesse Castillo (LB), sr., Harrison; Pierre Copeland (LB), jr., Vista Ridge; Travis Gordon (RET), soph., Wasson

Offensive Player of the Year: Thomas Newman, Vista Ridge; Defensive Player of the Year: DeShawn Shepherd, Harrison

 

2A TRI-PEAKS LEAGUE

First Team                 

CSCS: Dan Kenney, jr.; Jim Kenney, jr.

Manitou Springs: D’Nato Santos, jr.; KC Quarry, jr.

St. Mary’s: Nate Germano, sr.; Erik Lindquist, sr.; Casey Smith, sr.; Cannon Wille, sr.

Florence: Tyler Faoro, sr.; Cody Nichols, sr.; James Brown, sr.; Jared Wilson, sr.; Kenny Roberts, sr.; Austin Serfoss, sr.

Honorable Mention

CSCS: Brian Gorman, sr.; TJ Stockton, jr.; Ben Hartman, so.; Manitou Springs: Cole Jones, jr.; Nate Titcomb, jr. St. Mary’s: Colten Wolf, jr.; Sean Scally, sr.; Logan Elliott, jr. Florence: Ryan Hobgood, sr.; Zach Peek, sr.; Nikko Barnes, sr., Florence

Offensive Back MVP: Trent Gomez, sr., Trinidad

Linebacker MVP: Eric Lopez, so., Trinidad

Wide Receiver MVP: D’Nato Santos, jr., Manitou Springs; Offensive Line MVP: Erik DeCristino, sr., Trinidad; Offensive Back MVP: Nate Germano, sr., St. Mary’s; Defensive Line MVP: Gabe Beard, sr., Lamar; Specialist MVP: Tyler Faoro, sr., Florence; Coach of The Year: Randy Begano, Trinidad                     

 

SW 6-MAN                                                           

First Team     

Will Hotop, jr., Edison, RB-LB-K; Wade Crews, so., Pikes Peak, RB-LB; Nathan Harris, jr., Pikes Peak Christian, QB-DB; Dylan Binkley-Jones, sr., Edison, QB-LB-KR; Johnnie Johnson, sr., Edison, E-C-DE; Bryan Ortiz, jr., CSDB, QB-DB; Gary Garnhart, so., Edison, E-LB

Honorable Mention

Edison: David Everhart; Pikes Peak Christian: Summit Sivels; Nathan Harmon; Chad Doxey; CSDB: Jacob Gilbreth

Comment Policy

Colorado Springs Gazette has disabled the comments for this article.
You've reached 4 FREE premium stories this month

Simply register to continue. It's free.

Register Learn more

Already registered? Click here to login.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
SEP
30
OCT
1
OCT
2
OCT
3
OCT
4
OCT
5
OCT
6
OCT
7
OCT
8
OCT
9
OCT
10
OCT
11
OCT
12
OCT
13
Advertisement