Save this content for laterSave this content on your device for later, even while offline Sign in with FacebookSign in with your Facebook account Close

The Gazette 2017 Girls' Track and Field All-Area teams

June 10, 2017 Updated: June 10, 2017 at 7:40 pm
0

First team

100 meters: Gabbi Chapa, Doherty, sr.-Posted area's best time of 12.23 at 5A state meet.

200 meters: Olivia Whitaker, Air Academy, jr.-Took second at 4A state meet in 25.09, area's top time.

400 meters: Lauren Gale, Discovery Canyon, jr.-Missed most of the season with injury, but returned in time to take second at 4A meet in 56.22, area's top time.

800 meters: Maria Mettler, Air Academy, sr.-Her 2:14.55 captured the 4A state title and was the area's top time.

1,600 meters: Maria Mettler, Air Academy, sr.-Took second at 4A state meet in 5:04.20, the area's fastest time.

3,200 meters: Maria Mettler, Air Academy, sr.-Won the 4A state title in 10:47.25, nine seconds better than her nearest competitor.

100 hurdles: Alexis Buckhaults, Cañon City, sr.-Took second at 4A meet in 14.70, fastest among area athletes.

300 hurdles: Mary McCowen, Cheyenne Mountain, sr.-Her 45.79 at the 4A state meet was the area's top time.

High jump: RaeAnn Queener, The Classical Academy, jr.-Cleared 5-5 at 3A state meet to tie for fourth.

Pole vault: Erika Willis, The Classical Academy, jr.-Set a 3A state meet record when she cleared 12-5 to win gold; tied for state best with 12-8 at Pueblo Twilight.

Long jump: Aaliyah Ricketts, Widefield, so.-Jumped 17-10 to take fourth at 4A state meet, longest jump in the region.

Triple jump: Kiana Jackson, Fountain-Fort Carson, jr.-Took third at 5A state meet, and posted state's top jump of 37-8 at John Tate Challenge Cup in April.

Shot put: Shaelynn Williams, Mesa Ridge, jr.-Won 4A gold with a throw of 40-10, the area's top throw.

Discus: Gina Coleman, Fountain-Fort Carson, sr.-Captured third at 5A state meet with a throw of 149-3, third best throw in the state.

Second team

100 meters: Olivia Whitaker, Air Academy, jr.

200 meters: Brittany Fuchs, Calhan, jr.

400 meters: Olivia Whitaker, Air Academy, jr.

800 meters: Layla Almasri, Pine Creek, sr.

1,600 meters: Devon Kroeker, Pine Creek, sr.

3,200 meters: Tatum Miller, Air Academy, fr.

100 hurdles: Kiana Jackson, Fountain-Fort Carson, jr.

300 hurdles: Elinor Enderle, Cañon City, sr.

High jump: Celia Smith, Coronado, sr.

Pole vault: Kristina Willis, The Classical Academy, fr.

Long jump: Trinity Lafromboise, Mesa Ridge, so.

Triple jump: Jaelyn Hershberger, Coronado, jr.

Shot put: Gina Coleman, Fountain-Fort Carson, sr.

Discus: Kiara Olson, Doherty, sr.

Honorable mention

Air Academy-Katelin Gallegos, sr.; Allyson Stanley, sr.; Kamerin Valdes, sr.

Calhan-Anne Shaffer, sr.; Savannah Teetor, jr.

Cañon City-Amanda Ary, sr.; Katie Till, sr.

Cheyenne Mountain-Cassie Lynn Bonner, jr.; Michaela Moore, sr.; Ashlynn Smith, sr.; Ashlyn Ventimiglia, so.

The Classical Academy-Shenna Daum, fr.; Kelsey Eichelberger, jr.; McKenzie Elliott, jr.; Esther Eyberg, fr.; Maria Feldotto, sr.; Katie Flaherty, so.; Audra Frieden, jr.; Hannah Gaona, sr.; Brooke Hoglin, jr.; Erin Percy, jr.; Chantae Steele, so.; Claudia Valenzuela, jr.

Colorado Springs Christian School-Grace Butler, sr.; Julia Ridgway, sr.; Katelyn Sage, sr.; Grace Skinner, sr.

Discovery Canyon-Jenny Hall, sr.; Nyalah Johnson, sr.; Alexandra Palmer, sr.; Liberty Ricca, so.

Doherty-Jordan Thomas, so.

Ellicott-Miranda Garduno, sr.; Kaitlyn Hill, so.

Falcon-Kaitlin Malone, sr.; Hannah Perry, so.

Fountain-Fort Carson-Zaria Joseph, so.; Afrasia Robinson, jr.

Fountain Valley-Faith Chambers, sr.

Harrison-Ereana McCallister, so.; Kaylene Richardson, jr.; Alexa Ware, jr.

Lewis-Palmer-Elizabeth Beagle, jr.

Liberty-Sophia Collins, jr.; Aliyah George, jr.; Katelyn McMoore, fr.; Katie Roth, sr.

Manitou Springs-Alex Riley, sr.; Naomi Stevens, sr.

Mesa Ridge-Kelly Farnham, jr.; Starr Fritsch, sr.; Kori Johnson, jr.

Palmer-Chantey Nelson, sr.

Palmer Ridge-Annalese Edwards, fr.; Caroline Giusti, jr.; Julia Howe, so.; Ave Lewis, jr.; Sophia Lovato, sr.; Nicole Phaneuf, jr.; Isabel Tellez, jr.

Peyton-Jenny Dekker, fr.; Aisha Hammill, jr.; Kaylee Kearse, so.

Pikes Peak Christian-Gabrielle Braithwaite, jr.; Christa Harvey, so.; Kyler Sweat, fr.

Pine Creek-Loryn Blount, jr.; Elaena Murdock, jr.

Rampart-Anthonnette Bishop-Falu, jr.

Sand Creek-Dejah Glover, sr.; Jenna McAllister, sr.

Sierra-Briyana Bunson, jr.; Alexandria Burns, jr.; DaeJuana Rhoads, so.; Gya'ni Sami, so.

St. Mary's-Jackie Delfeld, sr.; Seneca Hackley, fr.; Hannah McReavy, jr.; Ana Muehlbauer, jr.; Mary Piedad, sr.

Vanguard-Bria Johnson, fr.; Trinity Stevens, so.; Olivia Wren, fr.

Vista Ridge-Karla Delgadillo, jr.; Alexis Dubiel, sr.; Jewel Inlow, sr.; Kaylin King, jr.; Brianne Watkins, jr.

Widefield-Shynesti Johnson, jr.

Woodland Park-Emily Arseneau, so.

Register to the Colorado Springs Gazette
Incognito Mode Your browser is in Incognito mode

You vanished!

We welcome you to read all of our stories by signing into your account. If you don't have a subscription, please subscribe today for daily award winning journalism.

Register to the Colorado Springs Gazette
Register to the Colorado Springs Gazette
Subscribe to the Colorado Springs Gazette

It appears that you value local journalism. Thank you.

Subscribe today for unlimited digital access with 50% fewer ads for a faster browsing experience.

Already a Subscriber? LOGIN HERE

Subscribe to the Colorado Springs Gazette

It appears that you value local journalism. Thank you.

Subscribe today for unlimited digital access with 50% fewer ads for a faster browsing experience.

Subscribe to the Colorado Springs Gazette

Some news is free.
Exceptional journalism takes time, effort and your support.

Already a Subscriber? LOGIN HERE

articles remaining
×
Thank you for your interest in local journalism.
Gain unlimited access, 50% fewer ads and a faster browsing experience.