Colorado Springs News, Sports & Business

Prep schedule for week of Feb. 10-15

The Gazette preps@gazette.com - Updated: February 10, 2014 at 5:24 pm 0

Feb. 10

BOYS’ BASKETBALL

Fountain Valley at TCA, 7 p.m.

Air Academy at Vista Ridge, 7 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

Coronado at TCA, 5:30 p.m.

Manitou Springs at Florence, 5:30 p.m.

Vista Ridge at Air Academy, 7 p.m.

HOCKEY

Valor Christian at Pine Creek at Sertich Ice Center, 3 p.m.

Pueblo County at Cheyenne Mountain at Sertich Ice Center, 5 p.m.

Rampart at Doherty at Sertich Ice Center, 7 p.m.

Lewis-Palmer vs. Air Academy at Sertich, 9 p.m.

 

Feb. 11

BOYS’ BASKETBALL

Fountain Valley at Florence, 5:30 p.m.

Sierra at Mitchell, 7 p.m.

Widefield at Woodland Park, 7 p.m.

Mesa Ridge at Coronado, 7 p.m.

Liberty at Palmer, 7 p.m.

Fountain-Fort Carson at Pine Creek, 7 p.m.

Rampart at Doherty, 7 p.m.

Fountain-Fort Carson at Pine Creek, 7 p.m.

Sierra at Mitchell, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Falcon, 7 p.m.

Vista Ridge at Palmer Ridge, 7 p.m.

Air Academy at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Discovery Canyon at Sand Creek, 7 p.m.

Air Academy at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Colorado Springs Christian at Buena Vista, 7 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL
Fountain-Fort Carson at Pine Creek, TBA

Liberty at Palmer, 5:30 p.m.

Rampart at Doherty, 5:30 p.m.

Fountain-Fort Carson at Pine Creek, 5:30 p.m.

Colorado Springs Christian at Buena Vista, 5:30 p.m.

Florence at Fountain Valley, 5:30 p.m.

Coronado at Mesa Ridge, 7 p.m.

Mitchell at Sierra, 7 p.m.

Woodland Park at Widefield, 7 p.m.

Falcon at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

Palmer Ridge at Vista Ridge, 7 p.m.

Lewis-Palmer at Air Academy, 7 p.m.

Sand Creek at Discovery Canyon, 7 p.m.

Peyton at The Classical Academy, 7 p.m.

 

Feb. 12

BOYS’ BASKETBALL

CSDB at Hanover, 6 p.m.

Calhan at Vanguard, 6:30 p.m.

The Classical Academy at Bishop Machebeuf, 7 p.m.

Air Academy at Lewis-Palmer, 7 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

CSDB at Hanover, 4:30 p.m.

Peyton at Colorado Springs School, 5:30 p.m.

HOCKEY

Cheyenne Mountain at Mountain Vista at South Surburban Ice Arena, 4 p.m.

Heritage at Pine Creek at Sertich Ice Center, 8:30 p.m.

 

Feb. 13

BOYS’ BASKETBALL

Miami-Yoder at Pikes Peak Chr., 6:30 p.m.

Valor Christian at Liberty, 7 p.m.

Buena Vista at Florence, 7 p.m.

Manitou Springs at The Classical Academy, 7 p.m.

Salida at CSCS, 7 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

Valor Christian at Liberty, 5:30 p.m.

Salida at CSCS, 5:30 p.m.

Buena Vista at Florence, 5:30 p.m.

Rampart at Chaparral, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Sand Creek, 7 p.m.

Cañon City at Widefield, 7 p.m.

Mitchell at Coronado, 7 p.m.

HOCKEY

Liberty vs. Pine Creek at Sertich Ice Center, 5:15 p.m.

Palmer vs. Pueblo County at Pueblo Public Ice Arena, 6 p.m.

Coronado at Bishop Machebeuf at Big Bear Ice Rink, 6:45 p.m.

Doherty at Cheyenne Mountain at Sertich Ice Center, 7:15 p.m.

 

Feb. 14

BOYS’ BASKETBALL

Coronado at Mitchell, 7 p.m.

Harrison at Sierra, 7 p.m.

Woodland Park at Mesa Ridge, 7 p.m.

Cheyenne Mountain at Sand Creek, 7 p.m.

Lewis-Palmer at Falcon, 7 p.m.

Discovery Canyon at Vista Ridge, 7 p.m.

La Junta at Ellicott, 7 p.m.

Pueblo Centennial at St. Mary’s, 7 p.m.

Palmer Ridge at Air Academy, 7:30 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

La Junta at Ellicott, 5:30 p.m.

Palmer Ridge at Air Academy, 6 p.m.

Sierra at Harrison, 7 p.m.

Mesa Ridge at Woodland Park, 7 p.m.

Sand Creek at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

Falcon at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Vista Ridge at Discovery Canyon, 7 p.m.

Buena Vista at Florence, 7 p.m.

St. Mary’s at Centennial, 7 p.m.

HOCKEY

Mountain Vista at Lewis-Palmer, 8:15 p.m.

GIRLS’ SWIMMING AND DIVING

Class 4A state meet at EPIC in Fort Collins

Class 5A state meet at VMAC in Thornton

WRESTLING

State regionals

Class 2A

Region 3: At Northeastern J.C.

Akron, Byers, Denver Lutheran, Highland, Holyoke, Lyons, Merino, Miami-Yoder, Sedgwick County/Fleming, Stratton, Wiggins, Wray, Yuma

Region 4: At Colorado State Fair Grounds

Baca County, Burlington, Calhan, Cheyenne Wells, Colorado D&B, Crowley County, Eads, Hanover, Holly, Kiowa, Las Animas, Limon, Manzanola, Peyton, Rocky Ford, Simla, Swink

Class 3A

Region 3: At The Classical Academy

The Academy, Bennett, TCA, Clear Creek, Ellicott, Jefferson, La Junta, Lamar, Platte Canyon, Ridgeview, Sheridan

Region 4: At Colorado Springs Christian School

Alamosa, Bayfield, CSCS, Centauri, Dolores Huerta, Florence, Manitou Springs, Monte Vista, Pagosa Springs, St. Mary's, Trinidad 

Class 4A

Region 1: At Broomfield

Broomfield, Mead, Air Academy, Alameda, Arvada, Conifer, Elizabeth, Evergreen, Golden, Green Mountain, Kennedy, Lewis-Palmer, Mullen, Niwot, Palmer Ridge, Valor Chr., Vista Peak

Region 2: At Colorado State Fair Grounds

Pueblo South, Pueblo Central, Canon City, Cheyenne Mountain, Denver West, Falcon, Harrison, Mesa Ridge, Mitchell, Pueblo Centennial, Pueblo East, Pueblo West, Sand Creek, Sierra, Vista Ridge, Widefield, Woodland Park. 

Region 4: At Montrose

Discovery Canyon, Palisade, Battle Mountain, Delta, Durango, Eagle Valley, Erie, Glenwood Sp;rings, Montezuma Cortez, Montrose, Pueblo County, Rifle, Steamboat Springs, Summit, Thomas Jefferson, Wheat Ridge

Class 5A

Region 1: At Cherokee Trail

Ponderosa, Pomona, Fountain-Fort Carson, Prairie View, Aurora Central, Chatfield, Cherokee Trail, Columbine, Heritage, Lakewood, Mountain Vista, Northglenn, Overland, Rangeview, Smoky Hill, Thornton

Region 2: At Coronado

Coronado, Fruita, Pine Creek, Grand Junction, Arapahoe, Castle View, Doherty, Douglas County, Grandview, Highlands Ranch, Legend, Liberty, Littleton, Palmer, Rampart, ThunderRidge

 

Feb. 15

BOYS’ BASKETBALL

James Irwin at Ellicott, 4 p.m.

St. Mary’s at Lamar, 4 p.m.

Vanguard at Peyton, 4:30 p.m.

Pine Creek at Liberty, 5 p.m.

Palmer at Doherty, 6:30 p.m.

The Classical Academy at Salida, 6:30 p.m.

Fountain-Fort Carson at Rampart, 7 p.m.

Pueblo West at Sand Creek, 7 p.m.

Manual at Sierra, 7 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

Mesa Ridge at Glenwood Springs, TBA

Rampart at Fountain-Fort Carson, noon

Sand Creek at Pueblo West, 1:30 p.m.

Pine Creek at Liberty, 3:30 p.m.

Ellicott at James Irwin, 4 p.m.

Lamar at St. Mary’s, 4 p.m.

Palmer at Doherty, 5 p.m.

The Classical Academy at Salida, 5 p.m.

Widefield at Pueblo East, 7 p.m.

Pueblo East at Sierra, 7 p.m.

James Irwin at Dolores Huerta, 7 p.m.

HOCKEY

Coronado at Heritage at Ice Ranch, 6:30 p.m.

GIRLS’ SWIMMING AND DIVING

Class 4A state finals at EPIC in Fort Collins, TBA

Class 5A state finals at VMAC in Thornton, TBA

WRESTLING

State regionals

Class 2A

Region 3: At Northeastern J.C.

Akron, Byers, Denver Lutheran, Highland, Holyoke, Lyons, Merino, Miami-Yoder, Sedgwick County/Fleming, Stratton, Wiggins, Wray, Yuma

Region 4: At Colorado State Fair Grounds

Baca County, Burlington, Calhan, Cheyenne Wells, Colorado D&B, Crowley County, Eads, Hanover, Holly, Kiowa, Las Animas, Limon, Manzanola, Peyton, Rocky Ford, Simla, Swink

Class 3A

Region 3: At The Classical Academy

The Academy, Bennett, TCA, Clear Creek, Ellicott, Jefferson, La Junta, Lamar, Platte Canyon, Ridgeview, Sheridan

Region 4: At Colorado Springs Christian School

Alamosa, Bayfield, CSCS, Centauri, Dolores Huerta, Florence, Manitou Springs, Monte Vista, Pagosa Springs, St. Mary's, Trinidad 

Class 4A

Region 1: At Broomfield

Broomfield, Mead, Air Academy, Alameda, Arvada, Conifer, Elizabeth, Evergreen, Golden, Green Mountain, Kennedy, Lewis-Palmer, Mullen, Niwot, Palmer Ridge, Valor Chr., Vista Peak

Region 2: At Colorado State Fair Grounds

Pueblo South, Pueblo Central, Canon City, Cheyenne Mountain, Denver West, Falcon, Harrison, Mesa Ridge, Mitchell, Pueblo Centennial, Pueblo East, Pueblo West, Sand Creek, Sierra, Vista Ridge, Widefield, Woodland Park. 

Region 4: At Montrose

Discovery Canyon, Palisade, Battle Mountain, Delta, Durango, Eagle Valley, Erie, Glenwood Sp;rings, Montezuma Cortez, Montrose, Pueblo County, Rifle, Steamboat Springs, Summit, Thomas Jefferson, Wheat Ridge

Class 5A

Region 1: At Cherokee Trail

Ponderosa, Pomona, Fountain-Fort Carson, Prairie View, Aurora Central, Chatfield, Cherokee Trail, Columbine, Heritage, Lakewood, Mountain Vista, Northglenn, Overland, Rangeview, Smoky Hill, Thornton

Region 2: At Coronado

Coronado, Fruita, Pine Creek, Grand Junction, Arapahoe, Castle View, Doherty, Douglas County, Grandview, Highlands Ranch, Legend, Liberty, Littleton, Palmer, Rampart, ThunderRidge

Comment Policy
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
JUL
30
JUL
31
AUG
1
AUG
2
AUG
3
AUG
4
AUG
5
AUG
6
AUG
7
AUG
8
AUG
9
AUG
10
AUG
11
AUG
12
Advertisement