Colorado Springs News, Sports & Business

Gazette Premium Content Prep schedule for Sept. 30-Oct. 5

The Gazette preps@gazette.com - Updated: September 25, 2013 at 6:37 pm

The high school sports schedule for the week of Sept. 30-Oct. 5.

 

Sept. 30th

GOLF

5A state golf championships at Murphy Creek Golf Course, 8:30 a.m.

4A state golf championships at Hiwan Country Club, 8:30 a.m.

3A state championships at Pueblo Country Club, 8:30 a.m.

 

FIELD HOCKEY

Grandview at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m.

 

BOYS’ TENNIS

Discovery Canyon at Valor Christian 3 p.m.

Cheyenne Mountain at Air Academy, 4 p.m.

 

VOLLEYBALL

Thomas Jefferson at Falcon, 6:30 p.m.

 

SOFTBALL

Cheyenne Mountain at Palmer Ridge, 4:30 p.m.

Air Academy vs. Palmer at Colorado-Colorado Springs, 6:30 p.m.

 

Oct. 1

VOLLEYBALL

Florence at Colorado Springs Christian School, 4 p.m.

Hanover at Colorado School for the Deaf & Blind, 4 p.m.

Palmer Ridge at Falcon, 4:30 p.m.

James Irwin at Ellicott, 6 p.m.

Mesa Ridge at Woodland Park High School, 6 p.m.

Sierra at Harrison, 6 p.m.

Doherty at Rampart, 6 p.m.

Mitchell at Coronado, 6 p.m.

The Classical Academy at Salida, 6 p.m.

Cheyenne Mountain at Air Academy, 6:30 p.m.

Sand Creek at Discovery Canyon, 6:30 p.m.

Vista Ridge at Lewis-Palmer, 6:30 p.m.

St. Mary’s at Trinidad, 6:30 p.m.

Florence at Colorado Springs Christian, 7 p.m.

 

CROSS COUNTRY

Pine Creek vs. Rampart at Monument Valley Park

 

GOLF

Varsity State vs TBA at Hiwan Country Club, 8 a.m.

 

SOFTBALL

Coronado at Widefield, 3 p.m.

Doherty at Fountain-Fort Carson, 4 p.m.

Woodland Park at Mesa Ridge, 4 p.m.

Rampart at Liberty, 4 p.m.

Pine Creek at Palmer at Goose Gossage Complex, 4 p.m.

Mitchell vs. Sierra at El Pomar Sports Complex, 4 p.m.

Florence at St. Mary’s, 4 p.m.

Sand Creek at Falcon, 4:30 p.m.

Valor Christian at Cheyenne Mountain, 4:30 p.m.

 

BOYS' SOCCER

Sierra at Harrison, 4 p.m.

The Classical Academy vs Evangelical Christian at El Pomar Youth Sports Center, 4:30 p.m.

Mesa Ridge at Woodland Park, 6 p.m.


Air Academy at Cheyenne Mountain, 6:30 p.m.

Lewis-Palmer at Vista Ridge, 6:30 p.m.

Sand Creek at Discovery Canyon, 6:30 p.m.

 

FIELD HOCKEY

Cheyenne Mountain at St. Mary’s Academy, 4:15 p.m.

 

Oct. 2

GYMNASTICS

Pine Creek at Ponderosa Meet, 6 p.m.

Palmer Ridge at Overland, 6 p.m.

 

BOYS’ SOCCER

Liberty vs. Pine Creek at Dist. 20 Stadium, 4 p.m.

Doherty vs Palmer at Gerry Berry Stadium 7:30 p.m.

 

FIELD HOCKEY

Cheyenne Mountain vs. Denver East at All City Stadium, 4:15p.m.

St. Mary’s Academy at Palmer Ridge, 5:45 p.m.

 

BOYS' TENNIS

Lewis-Palmer vs. Mullen at Pinehurst County Club, 9 a.m.

 

SOFTBALL

Elizabeth vs. Sierra at El Pomar Sports Complex, 4 p.m.

 

CROSS COUNTRY

Discovery Canyon vs. Dakota Ridge at Denver Botanic Gardens, 3 p.m.

 

Oct. 3

BOYS' TENNIS

Regional tournament at Cheyenne Mountain, 9 a.m.

Regional tournament Lewis-Palmer at Pinehurst County Club, 9 a.m.

  

CROSS COUNTRY

Colorado Springs School, Peyton, Canon City, Cheyenne Mountain, The Classical Academy, Coronado, Doherty, Ellicott, Evangelical Christian Academy, Falcon, Fountain Valley, Manitou Springs, Palmer Ridge, Rampart, St. Mary’s, Vista Ridge at the Doherty Spartan Invitational (Bear Creek) 2:30 p.m.

 

FOOTBALL

Edison vs. Colorado School for the Deaf & Blind at Hanover, 4 p.m.

Heritage at Palmer at Garry Berry Stadium, 6 p.m. Sand Creek at Air Academy, 6 p.m.

 

VOLLEYBALL

Woodland Park at Mitchell, 6 p.m.

Widefield at Sierra, 6 p.m.

Harrison at Coronado, 6 p.m.

James Irwin at St. Mary’s, 6 p.m.

Cripple Creek at Cotopaxi, 6 p.m.

Manitou Springs at The Classical Academy, 6 p.m.

Falcon at Cheyenne Mountain, 6:30 p.m.

Rampart at Palmer, 6:30 p.m.

Discover Canyon at Vista Ridge, 6:30 p.m.

Liberty at Fnt. Ft. Carson 6:30 p.m.

Lewis-Palmer at Air Academy, 6:30 p.m.

Sand Creek at Palmer Ridge, 6:30 p.m.

Fountain Valley at Florence High School, 7 p.m.

 

BOYS' SOCCER

Harrison vs. Coronado at Garry Berry, 3 p.m.

Widefield at Sierra, 4 p.m.

Salida at The Classical Academy, 6 p.m.

Cheyenne Mountain at Falcon, 6:30 p.m.

Air Academy at Lewis-Palmer, 6:30 p.m.

Vista Ridge at Discovery Canyon, 6:30 p.m.

Palmer Ridge at Sand Creek, 6:30 p.m.

Rampart at Fountain-Fort Carson, 7 p.m.

 

SOFTBALL

Mesa Ridge at Widefield, 4 p.m.

Rampart at Pine Creek, 4 p.m.

Palmer Ridge at Valor Christian, 4 p.m.

Sand Creek at St. Mary’s Academy, 4 p.m.

Machebeuf vs. The Classical Academy at El Pomar Youth Sports Center, 4 p.m.

Woodland Park at Mitchell, 4:30 p.m.

Liberty at Doherty, 4:30 p.m.

Florence at Lamar, 4:30 p.m.

Sierra vs. Coronado at Unv. of Colorado 6:30 p.m.

 

Oct. 4

FOOTBALL

Manzanola at Cripple Creek-Victor, noon

Rock Canyon Doherty High School, 7 p.m.

Legend at Fountain-Fort Carson, 7 p.m.

Harrison at The Classical Academy, 7 p.m.

Ponderosa at Liberty at Academy School District 20 Stadium, 7 p.m.

Pine Creek at Falcon, 7 p.m.

Rampart at Vista Ridge, 7 p.m.

Pueblo County at Sierra at Veterans Memorial Stadium, 7 p.m.

The Academy at Woodland Park, 7 p.m.

Lamar at Florence, 7 p.m.

Colorado Springs Christian School at John Mall, 7 p.m.

Discovery Canyon at Lewis-Palmer, 7 p.m.

Palmer Ridge at Cheyenne Mountain, 7 p.m.

 

VOLLEYBALL

Lamar at Ellicott, 3 p.m.

Sierra at Palmer, 5:15 p.m.

 

BOYS' TENNIS

Regional tournament vs. TBA at Cheyenne Mountain, 9 a.m.

 

FIELD HOCKEY

Palmer Ridge at Kent Denver, 4:15 p.m.

Cheyenne Mountain at Fossil Ridge, 4:30 p.m.

 

BOYS’ SOCCER

Woodland Park vs. Mitchell at Garry Berry Stadium, 3:30 p.m.

James Irwin at Lamar, 4 p.m.

 

SOFTBALL

Fountain-Fort Carson vs. Palmer at Unv. of Colorado, 6:30 p.m.

 

Oct. 5

FOOTBALL

Widefield at Mesa Ridge at C.A. Foster Stadium, 1 p.m.

Mitchell at Coronado at Garry Berry Stadium, 1 p.m.

Ellicott at Peyton at peyton High School, 7 p.m.

 

SOFTBALL

Discovery Canyon at Pueblo South, noon

Dolores Huerta Prep at Florence High School, 7 p.m.

 

BOYS’ SOCCER

Falcon vs. Coronado at garry berry, 9:30 a.m.

doherty vs. highlands ranch at shea stadium 11:00 a.m.

Thompson valley at palmer ridge, 3 p.m.

 

VOLLEYBALL

Rampart at Pine Creek at Pine Creek High School - West, 11 a.m.

St. Mary’s at La Junta, 11 a.m.

Palmer at Pine Creek, 11:30 a.m.

 

GYMNASTICS

Pine Creek at Cherry Creek Invitational, 10 a.m.

 

CROSS COUNTRY

Vanguard at Chris Severy Invite at Aspen, TBA    

Comment Policy

Our commenting system has changed. Please register or login with your gazette.com account to comment on a story. Click here for information.

You've reached 4 FREE premium stories this month

Simply register to continue. It's free.

Register Learn more

Already registered? Click here to login.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
SEP
23
SEP
24
SEP
25
SEP
26
SEP
27
SEP
28
SEP
29
SEP
30
OCT
1
OCT
2
OCT
3
OCT
4
OCT
5
OCT
6
Advertisement