Colorado Springs News, Sports & Business

Gazette Premium Content Winners of annual History Day event at CC

Staff reports Updated: March 4, 2011 at 12:00 am

Following are the results (student, place, school) of the Regional History Day Competition held Feb. 25 and 26 at Colorado College.

The top three place winners in each category can compete in the Colorado State competition in Denver on May 7.

In addition, the top three winners in the Exhibit, Documentary and Performance categories can enter the Henderson Day History “Idol” Competition in Colorado Springs on April 2.

JUNIOR DIVISION GROUP

DOCUMENTARY: Noah Barrett and Josh Martinez, first, Sabin Middle; Kendall Lucero, Lily Harris and Jessica Johnson, second, Challenger Middle; Mary Moorhouse, Yasmine Dias and Katie LaSalle, third, Sabin.

EXHIBIT: Laura Hough and Brenna Mcentee, first, Lewis-Palmer Middle; Michaela Okland and Rachel Bryant, second, Lewis-Palmer; Conner Weeth, Brenden Hogie and Ethan Liss, third, Lewis-Palmer.

PERFORMANCE: Dominic Carrese and Tyler Martin, first, North Middle; Patrick Jones and Sean Jones, second, North.

WEBSITE: Swapnika Mallipeddi and Meagan Prewitt, first, Holmes Middle; Lauren Zawacki and Tess Abineri, second, North; Lauren Higgins and Claudia Westby, third, North.

JUNIOR INDIVIDUAL DIVISION

DOCUMENTARY: Kristen Gearhart, first, Challenger; Polina Mareyassich, second, North; Nathan Hittle, third, North.

EXHIBIT: Elinor Kuykendall, first, Holmes; Lauren Dooley, second, Challenger; Alexandra Touch, third, North.

PERFORMANCE: Molly Merkert, first, North; Lauren Dewey, second, North; Cassandra Sturgeon, third, North.

WEBSITE: Koby Chan, first, Lewis-Palmer; Moriah Yeh, second, West Middle; Rachel Adams, third, Holmes.

PAPER: Abby Bean, first, North; Rebecca Bloomfield, second, North; Evan Hatfield, third, West.

SENIOR DIVISION GROUP

DOCUMENTARY: Carter Thorne, Gavin Campbell and Billy Schulze, first, Palmer Ridge High; Bea Zimmermann and Joshua Dostal, second, Palmer High; William Weaver, Joon Hyun and Trevor Bills, third, Palmer.

EXHIBIT: Haley Charlton and Michelle Chan, first, Lewis-Palmer High; Emily Curran, Kaitel Kron, Liam Mazurowski and Hannah Brachfeld, second, Palmer Ridge; Daniel Curran and Pierce Torrance, third, Palmer Ridge.

PERFORMANCE: Sarah Rasmussen, Emily Ward, Nicole Hamlin and Delia Tharnish, first, Palmer Ridge; Audrey Meyer, Audrey Meyer, Megan Varnet, Jordan Bryant and Cheyenne Betts, second, Palmer Ridge.

WEBSITE: Garrett Rogers and Ryker Nelson, first, Palmer Ridge; Emily Guy, Elizabeth Guy, Rachel Rademacher and Antero Guy, second, Palmer Ridge; Kyle Allison, Carter Gerber and Joah Smith, third, Coronado High.

SENIOR INDIVIDUAL DIVISION

DOCUMENTARY: Caroline Friend, first, The Colorado Springs School; Trystan Binkley-Jones, second, Edison; Tanner Howard, third, Palmer.

EXHIBIT: Andrew Wallace, first, Pine Creek High; McKenna Hurley, second, Pine Creek; Kaylyn Smith, third, Palmer Ridge.

PERFORMANCE: Tayanna Todd, first, Palmer Ridge; McKenzie Brummond, second, Palmer Ridge; Thomas Price, third, Palmer.

WEBSITE: Rees York, first, Palmer Ridge; Taylor Hershberger, second, Coronado.

PAPER: Eric Marty, first, Palmer Ridge; Eric Olin, second, Palmer; Connor Holmes, third, Pine Creek.

SPECIAL AWARD WINNERS

• Alice Roy Memorial Award: Carter Thorne, Gavin Campbell and Billy Schulze, Senior Group Documentary, Palmer Ridge.
• American Association of University Women: Laura Hough and Brenna Mcentee, Junior Group Exhibit, Lewis-Palmer.
• American Association of University Women Award: Alexandra Touch, Junior Individual Exhibit, North.
• El Paso County Pioneers’ Association: Max Popkin, Junior Individual Documentary, North, first; Dan Ziegler and Jeff Guis, Junior Group Documentary, Holmes, second; Samantha Jackson, Brooke Sveska and Adriana Schear, Junior Group Documentary, Prairie Winds Elementary, third.
• Hulbert Center for Southwestern Studies: Alexandra Touch, Junior Individual Exhibit, North, first; Gabe Portillo and Nick Ruskey, Junior Group Documentary, Holmes, second; Mari-Gretta Klaassen, Senior Individual Exhibit, Palmer Ridge, third.
• Jack & Betsy Shoup Award: Aaron Watts, Senior Individual Exhibit, The Colorado Springs School; Seraphim Therianos, Junior Individual Exhibit, St. John Home School; Emily Held and Stephanie Covington, Junior Group Exhibit, Lewis-Palmer; Lauren Zawacki and Tess Abineri, Junior Group Website, North; Cameron Exline. Junior Individual Documentary, Jenkins Middle; Hannah Beckwith and Nicole Schow, Senior Group Documentary, Palmer Ridge; Nate Keisling, Jared Kuchinsky, Kathrine Haworth and Alex Supinski, Senior Group Exhibit, Palmer Ridge; Garrett Rogers and Ryker Nelson, Senior Group Website, Palmer Ridge; Breanna Bailey, Senior Individual Documentary, Pine Creek; Koby Chan, Junior Individual Website, Lewis-Palmer; Brianna Downs, Senior Individual Website, Palmer Ridge.
• Old North End Neighborhood Award: Lauren Dewey, Junior Individual Performance, North; Sophie Foster, Junior Individual Website, North; Polina Mareyassich, Junior Individual Documentary, North; Emily Mehlhop, Teresa Jaron and Josefine Rodriguez, Junior Group Exhibit, Sabin; Thomas Prendergast, Haley Long and Teddy Swider, Senior Group Documentary, Palmer; Thomas Price, Senior Individual Performance, Palmer; Tayanna Todd, Senior Individual Performance, Palmer Ridge; Andrew Wallace, Senior Individual Exhibit, Pine Creek; Bea Zimmermann and Joshua Dostal, Senior Group Documentary, Palmer.
• Pikes Peak Genealogical Society: Daniel Curran and Pierce Torrance, Senior Group Exhibit, Palmer Ridge High, first; Molly Maier and Emily Parker, Senior Group Exhibit, Palmer Ridge, second.
• Pikes Peak Posse of Westerners: Mark Foreman, Senior Paper, Foreman Home School; Sophie Foster, Junior Individual Website, North.
• Rock Ledge Ranch Special Award “Making History Come Alive”: Lauren Dewey, Junior Individual Performance, North; Tayanna Todd, Senior Individual Performance, Palmer Ridge.
• Tutt Library-Best Use of Primary Sources: Robert Reasoner, Junior Paper, Challenger; Megan Ryan, Senior Paper, Palmer Ridge.

Comment Policy

Colorado Springs Gazette has disabled the comments for this article.
You've reached 4 FREE premium stories this month

Simply register to continue. It's free.

Register Learn more

Already registered? Click here to login.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
SEP
17
SEP
18
SEP
19
SEP
20
SEP
21
SEP
22
SEP
23
SEP
24
SEP
25
SEP
26
SEP
27
SEP
28
SEP
29
SEP
30
Advertisement