All-league tennis teams

A look at the all-league tennis teams from around the area.
The Gazette preps@gazette.com - Updated: November 4, 2013 at 9:30 am • Published: November 4, 2013 0

The all-league players from Pikes Peak region leagues.

5A CSML

First team

No. 1 singles: Zach Inman, Pine Creek

No. 2 singles: Eli Peterson, Doherty

No. 3 singles: Coulten Davis, Pine Creek

No. 1 doubles: Cody Leasure/AJ Bohuslavsky, Liberty

No. 2 doubles: Rylan Haag/Ryan Coyle, Pine Creek

No. 3 doubles: Jake Vendel/Alex Urbanski, Pine Creek; Tom Niu/Josh Head, Rampart

No. 4 doubles: Justin Inman/Scott Leavitt

Second team

No. 1 singles: Matt Jacobberger, Liberty

No. 2 singles: Cameron Edsall, Pine Creek

No. 3 singles: Karan Reddy, Rampart

No. 1 doubles: Tanner Swanson/Josh Haddad, Pine Creek

No. 2 doubles: Neel Desai/David Abillar, Rampart

No. 3 doubles: None because of tie for first team

No. 4 doubles: Nathan Vadanis/Karl Anderson, Liberty

Honorable mention

Doehrty: Jake Shewey, Chase Tirey; Rampart: Kellen Malone, David Lennen

 

4A CSML

First team

Singles: Marcos Salazar, Widefield

Doubles: Jake Grotelueschen/Sabin Eubanks, Mesa Ridge

Second team

Singles: Chyra Larkin, Mitchell

Doubles: Nick Scholl/Dekota Bustamantes, Widefield

Honorable mention

Mesa Ridge: Ben Ryberg, Cody Cumro; Widefield: Dominique Warren, Devyn Taijeron; Mitchell: Isaiah Heslip-Johnson, Ben Williams; Coronado: Spencer Ferguson, James Boehlke

 

4A Pikes Peak Athletic Conference

First team

No. 1 singles: Luke Lorenz, Discovery Canyon

No. 2 singles: Robbie Boe, Cheyenne Mountain

No. 3 singles: Naish Gaubatz, Air Academy

No. 1 doubles: Aidan Connaughton/Colt Sessions, Cheyenne Mountain

No. 2 doubles: Blaine Wuertz/Jake Thornally, Air Academy

No. 3 doubles: Will Moody/Ryan Ruppert, Cheyenne Mountain

No. 4 doubles: Connor Adams/Jack Clancy, Cheyenne Mountain

Second team

No. 1 singles: Keenan Kaltenbacher, Air Academy

No. 2 singles: Stefan Orton-Urbina, Air Academy

No. 3 singles: Will Geisz, Cheyenne Mountain

No. 1 doubles: Sam Chicacchia/Neil Orton, Air Academy

No. 2 doubles: Kyle Flinn/David Meleski, Lewis-Palmer

No. 3 doubles: Daniel St. John/Zach Reeder, Air Academy

No. 4 doubles: kyle Pieri/Chris Henley, Air Academy

Honorable mention

No. 1 singles: Jared Stuard, Lewis-Palmer; Austin Hampton, Cheyenne Mountain

No. 2 singles: Nolan Rademacher, Lewis-Palmer; Baylor Mary, Discovery Canyon

No. 3 singles: Thomas Gregory, Lewis-Palmer; Robert Olson, Discovery Canyon

No. 1 doubles: JK Balk/Brennan Stuart, Lewis-Palmer

No. 2 doubles: John Choe/Nick Teo, Cheyenne Mountain

No. 3 doubles: Zach Wilcox/Drake Wilson, Palmer Ridge

No. 4 doubles: Ricky Wilcox/Mark-Andre LaCrampe, Palmer Ridge

Comment Policy
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
APR
16
APR
17
APR
18
APR
19
APR
20
APR
21
APR
22
APR
23
APR
24
APR
25
APR
26
APR
27
APR
28
APR
29
Advertisement